Strona: University of Montenegro, Czarnogóra / Dział Współpracy Międzynarodowej

University of Montenegro, Czarnogóra

2023-06-22
, red.  Monika Stanisz

W dniach 5-9 czerwca 2023 w ramach programu Erasmus uczestniczyłam w mobilności w ramach programu Erasmus w University of Montenegro, Czarnogóra. Uczelnia jest instytucją partnerską politechniki od 2017 roku.

University of Montenegro (UM), Czarnogóra

Uczelnia została założona w 1974 w Titogradzie, dzisiejszej Podgoricy. Jest to jedyna państwowa wyższa uczelnia w Czarnogórze i posiada 19 wydziałów. Wiekszość wydziałów znajduje się w Podgoricy, jednakże cześć z nich zlokalizowana jest w różnych częściach kraju w większych miastach jak Kotor, Cetynia, Bar czy też Nikšić jak Wydział Dramatu, Wydział Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna, Wydział Studiów Morskich w Kotorze. Łączna liczba studentów to 17.000 , a kadry akademickiej i administracyjnej ponad 1000 osób. W 2004 roku UM przeorganizowało system edukacyjny zgodnie z Procesem Bolońskim i stosuje system ECTS.

Erasmus

Z uwagi na fakt, iż UM jest jedyną państwową uczelnią wyższą jest niemalże monopolistą w mobilnościach w ramach programu w swoim regionie. Rokrocznie wysyła ponad 100 studentów za granicę i przyjmuje około 130 studentów ramach programu. Warunki mieszkaniowe są bardzo korzystne. Wszyscy Erasmusi lokowani są w jednym, dobrze wyposażonym akademiku, a za miejsce w pokoju płacą około 25 Euro miesięcznie. To trzeba przyznać dość niespotykana kwota jak na cenę zakwaterowania dla studenta. Przepisy zobowiązują studenta do meldunku w Urzędzie Miasta. Wymaganymi dokumentami są: raport o niekaralności, ubezpieczenie, zaświadczenie o byciu studentem, które winne zostać przetłumaczone na język czarnogórski przez tłumacza przysięgłego. Student ma czas do 3 miesięcy, aby uporać się z formalnościami.

PRz z uczelnią partnerską współpracuje od 2017 roku. Na przełomie 6 lat w ramach projektu udało się zrealizować 13 mobilności w tym 2 studenckie. UM realizuje nie tylko Akcję 1 programu, ale także Akcję 2, w ramach której aktualnie uczestniczy w 15 projektach Capacity Building, z czego w dwóch jest koordynatorem.