Strona: University of São Paulo, Brazylia / Dział Współpracy Międzynarodowej

University of São Paulo, Brazylia

2022-05-23
, red.  Paweł Chmielarz

W dniach 16 maj – 20 maj 2022 r. odbywałem wizytę w ramach mobilności dla nauczycieli akademickich programu - STA Erasmus+ w Instytucie Chemii University of São Paulo w Brazylii.

Miałem możliwość do wymiany doświadczeń i poglądów naukowych z pracownikami Instytutu Chemii - prof. Denise Freitas Siqueira Petri, prof. Alcindo Aparecido dos Santos i prof. Paulo Roberto H Moreno.

Głównym celem wyjazdu było upowszechnianie i dzielenie się wiedzą na temat metod polimeryzacji rodnikowej z odwracalna dezaktywacją (RDRP) oraz dyskusja na temat możliwości działań badawczych między Politechniką Rzeszowską i University of São Paulo.

W trakcie trwania wyjazdu wygłosiłem serię 5 wykładów na temat: „Chemistry innovations that will change the world (Reversible Deactivation Radical Polymerization)”, co pozwoliło mi na porównywanie wiedzy dotyczącej tej tematyki posiadanych przez studentów polskich i brazylijskich uczelni. Wygłoszona prezentacja stała się podstawą do podjęcia rozmów na temat współpracy naukowej pomiędzy uczelniami.

Reasumując, wizyta na uczelni partnerskiej była dla mnie okazją do nawiązania nowych kontaktów i edukacji międzykulturowej. Pozwoliła również wzbogacić międzynarodowe doświadczenie w kwestii prezentacji wyników moich badań naukowych.
Polecam wyjazd na University of São Paulo, ze względu na jego ciekawą i rozbudowaną strukturę, bardzo przyjazną atmosferę oraz przyjemny klimat panujący w całym São Paulo. Sam kampus zajmuje obszar małego miasteczka w Polsce, komunikacja pomiędzy poszczególnymi Wydziałami zapewniona jest przez środki transportu publicznego, pracuje tam ponad 16 tyś. nauczycieli akademickich i studiuje blisko 50 tyś. studentów. Co ciekawe miasteczko akademickie jest tak duże iż urzęduje tam burmistrz.

Szczegóły z pobytu w São Paulo dostępne również na oficjalnej stronie Chmielarz Research Group:

Prof. dr hab. inż. Paweł Chmielarz