Strona: Uzhhorod National University - wizyta studentów na WBIŚiA / Dział Współpracy Międzynarodowej

Uzhhorod National University - wizyta studentów na WBIŚiA

2019-06-28
, red.  E.Ptaszek/M.Warzybok-Lech
Fot. B. Motyka

Rekrutacja obcokrajowców jak co roku wywołuje duże zainteresowanie kierunkami studiów na Politechnice Rzeszowskiej. W minionym tygodniu gościliśmy grupę studentów pochodzących z Ukrainy (Uzhhorod National University).

W dniu 24 czerwca odbyło się spotkanie z Prorektorem ds. współpracy międzynarodowej prof. Grzegorzem Ostaszem, który zachęcał do podjęcia studiów na kierunkach oferowanych przez PRz. Pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej przedstawili zasady rekrutacji na studia w PRz, procedurę rejestracyjną i udzielili informacji jakie dokumenty są wymagane na etapie rekrutacji, a także na tematy wyjazdów w ramach programu Erasmus+. Zarówno nauczyciele jak i młodzież z uczelni ukraińskiej bardzo zainteresowała się możliwością udziału w projekcie.

Studenci z Użgorodu odbywali ćwiczenia terenowe z geodezji zorganizowane przez pracowników Katedry Geodezji i Geotechniki: dr hab. inż. I. Skrzypczak prof. PRz, mgr inż. W. Kokoszkę, dr inż. G. Oleniacza, dr inż. T. Świętonia, mgr inż. H. Najdeckiego, mgr D. Zientka, inż. M. Jakielaszka. Nasi goście zrealizowali pełny program zajęć obowiązujących na module praktyka budowlana 1/3 na kierunku budownictwo. Zapoznali się z instrumentami i technikami geodezyjnymi pomiarów realizacyjnych oraz inwentaryzacyjnych wykorzystywanych w inżynierii lądowej. Pracownicy Katedry zaprosili również gości z Użgorodu na spotkanie integracyjne przy grillu na terenie miasteczka akademickiego, w którym uczestniczyli również nasi studenci, zaangażowani w przygotowanie spotkania (Y. Fylypiv, D. Maciołek, K. Małopolski, T. Micyk).

Studenci z Ukrainy zainteresowani byli  podjęciem studiów drugiego stopnia na Wydziale Budownictwa Inżynierii Środowiska i Architektury. Dzięki uprzejmości Prodziekana ds. Kształcenia dr hab inż. Lucjana Ślęczki, prof. PRz studenci  zwiedzili budynek wydziału, na którego szczycie znajduje się taras widokowy, z którego studenci mogli podziwiać  infrastrukturę miasteczka studenckiego.

Dział Współpracy Międzynarodowej przygotował program wizyty, dzięki któremu studenci mogli zwiedzić Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne PRz, kampus, sprawdzić się na ściance wspinaczkowej oraz poznać osobliwości miasta podczas zwiedzania z przewodnikiem.  Grupa odwiedziła również  bibliotekę PRz, gdzie została oprowadzona i poinstruowana, jak działają inteligentne systemy wypożyczania i oddawania książek.

Kolejnym punktem zwiedzania Politechniki Rzeszowskiej był Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa.
Rezultatem końcowym wizyty było odnowienie umowy dwustronnej w ramach której uczelnie mogą współpracować w zakresie wizyt studyjnych, prowadzenia wykładów i badań, planowania i wdrażania wspólnych projektów badawczych, wspólnego organizowania wydarzeń akademickich, wspólnych publikacji. Studenci z Użgorodu i Pani prof. Nataliya I. Kablak, opiekun grupy byli pod wrażeniem organizacji całego wydarzenia.

Studenci - obcokrajowcy chętnie wybierają uczelnie w naszym mieście, dzięki czemu wzmacniają międzynarodowy charakter tak miasta jak i samych uczelni. Zwłaszcza kierunki techniczne interesują studentów ze względu na zapotrzebowanie i możliwość dalszego rozwoju zawodowego w kraju ojczystym.

W ramach pełnego toku studiów lub wymiany akademickiej wybierają kierunki licencjackie, inżynierskie, a także magisterskie. Studenci deklarują, że są zainteresowani Politechniką Rzeszowską ze względu na różnorodność kierunków i specjalności.