Strona: Wizyta monitoringowa i udział w Piątym Tygodniu Międzynarodowym w University of Ruse, Bułgaria / Dział Współpracy Międzynarodowej

2018-06-14
, red.  Joanna Ruszel
University of Ruse

Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej mgr Ewa Kaczan - Winiarska i mgr Joanna Ruszel uczestniczyły w  wizycie monitoringowej oraz w Piątym Tygodniu Międzynarodowym w Uniwersytecie Ruse w Bułgarii w dniach 14-18 maja 2018r.

Spotkanie, w którym udział wzięło kilkudziesięciu przedstawicieli z kilkunastu europejskich uczelni otworzył Rektor Uniwersytetu w Ruse Prof. Hristo Ivanova Beloeva. W trakcie obrad przedstawicielki Politechniki Rzeszowskiej przedstawiły prezentacje multimedialne - promującą naszą Uczelnię oraz informującą o realizowanych przez Dział Współpracy Międzynarodowej programach wymiany studenckiej i naukowej. Ze strony gospodarza spotkanie prowadziła Prof. Juliana Popowa, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej i jednocześnie Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+. Wszyscy uczestnicy Tygodnia Międzynarodowego otrzymali dyplomy z rąk Prof. Juliany Popovej i Prof. Diany Antonovej, Prorektor ds. Badań Naukowych.

Gospodarze zorganizowali także spotkania poświęcone tematyce tzw. „dobrych praktyk”. W trakcie dyskusji uczestnicy mogli dzielić się różnymi doświadczeniami i problemami związanymi z realizacją nie tylko programu Erasmus Plus, ale także z działaniami podejmowanymi w ramach wysiłków na rzecz zwiększenia internacjonalizacji we własnych Uczelniach. Prezentowano też różne podejścia do wyzwań związanych z realizacją zadań w ramach Programu Erasmus+, czy także zwiększenia liczby uczestników – beneficjentów programów unijnych. Uczestnicy dzieli się swoimi doświadczeniami, wrażeniami i wypracowanymi metodami pracy, a także przedstawiali konkretne realizacje czy osiągniecia związane z uczestnictwem w różnych programach unijnych.  Zwracano uwagę na przestrzeganie zasad równości i poszanowania, tolerancji wobec wszystkich beneficjentów i uczestników programu. Odmienność kulturowa w sferze kulinarnej została zaprezentowana na międzykulturowym, wspólnym posiłku, na który dostarczono posiłki zarówno kuchni bułgarskiej, jak i z krajów uczestników spotkania.

Goście mieli także okazję do zapoznania się z infrastrukturą Uniwersytetu, wizytowali kampus by poznać warunki, w jakich uczą się i mieszkają studenci. Odwiedzili także uniwersyteckie laboratoria.

Gorąco dziękując organizatorom za rzetelne i fachowe przygotowanie wydarzenia oraz życzliwą i serdeczną atmosferę podczas spotkań, dyskusji i rozmów serdecznie zapraszamy studentów i pracowników do wyjazdu do naszej uczelni partnerskiej w Ruse w celu odbycia studiów, wygłoszenia wykładu czy uczestnictwa w szkoleniu.