Strona: Wizyta monitoringowa w University of Economics w Bratysławie / Dział Współpracy Międzynarodowej

Wizyta monitoringowa w University of Economics w Bratysławie

2018-07-08
, red.  Ewa Kaczan-Winiarska
University of Economics

W dniach 02-06.07.2018, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej, Ewa Kaczan- Winiarska wraz z pracownikiem Działu - Moniką Mistur-Góral, odbyły wizytę monitoringową w Uniwersytecie Ekonomicznym - University of Economics (UE) w Bratysławie.

Politechnika Rzeszowska współpracuje z Ekonomicznym Uniwersytetem od 2008 r. w ramach Programu Erasmus +. Pierwotnie była to współpraca w ramach programu Lifelong Learning Programme, którego nazwa w 2014 została zmieniona na Erasmus+ .

Za przygotowanie spotkań z Partnerami po stronie słowackiej odpowiedzialna była mgr Andrea SZABOVA -   Uczelniany koordynator Erasmus + .

W trakcie pobytu w Uczelni partnerskiej w Bratysławie pracownice PRz odbyły spotkania m.in. z koordynatorem ds. studentów wyjeżdżających, koordynatorem ds. studentów przyjeżdżających oraz z zastępcą kierownika Działu Międzynarodowej Wymiany – Miroslavą DARNADIOVÁ. Wizyta w Uczelni partnerskiej była okazją do zwiedzenia obiektów  uczelnianych i zapoznania się z warunkami nauki i życia studentów w Bratysławie. Pracownicy PRz odwiedzili m.in. Biuro Erasmus+, bibliotekę uczelnianą, poszczególne wydziały, kantynę studencką oraz akademik.

W trakcie rozmów wymieniono uwagi i doświadczenia związane z realizacją mobilności w obu Uczelniach w ramach Programu Erasmus+. Między innymi zwrócono uwagę na pewne wspólne problemy  towarzyszące realizacji projektów. Nawiązano do nowych wyzwań i konieczności podążania za potrzebami studentów w trakcie realizacji mobilności oraz przedyskutowano temat skutecznych narzędzi mających na celu udoskonalenie współpracy w ramach zawieranych umów „Erasmusowych”.

Ekonomiczny Uniwersytet w Bratysławie to jedna z największych i najbardziej znaczących jednostek edukacyjnych na Słowacji, wiodąca Uczelnia w obszarze nauk ekonomicznych. Uczelnia złożona jest z 7 wydziałów i kształci około 7 tysięcy studentów.

Wśród wielu aspektów mogących zachęcić naszych studentów do studiowania w UE, warto niewątpliwie wymienić atrakcje stolicy Słowacji, w tym urokliwą starówkę, ale także łatwość nawiązania kontaktów ze studentami słowackimi z uwagi na podobieństwo kultur, jak również  relatywnie niewielką odległość Bratysławy do innych ośrodków kultury i nauki, jak chociażby stolica Austrii (75 km od Bratysławy). Podróż z Bratysławy do Wiednia to niedroga i nieczasochłonna eskapada.

Niestety Uniwersytet w Bratysławie nie zapewnia miejsc w akademiku dla studentów Erasmusa. Studentom oferowane jest zakwaterowanie w kwaterach, szczegółowa informacja w tej sprawie znajduje się na stronie: http://studentresidence.sk/en/ .