Strona: Wizyta pracownika WEiI w Gruzji / Dział Współpracy Międzynarodowej

Wizyta pracownika WEiI w Gruzji

2024-06-03
, red.  Jan Sadolewski

W dniach 06 – 10.05.2024 r. dr inż. Jan Sadolewski z Katedry Informatyki i Automatyki w ramach wyjazdu z programu ERASMUS+ uczestniczył w International Staff Week organizowanym przez Georgian American University ze stolicy Gruzji — Tbilisi. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 przedstawicieli uczelni z krajów Europy i spoza Europy. Najliczniejszą grupę stanowili reprezentanci Turcji. Polacy natomiast uplasowali się na drugim miejscu. Miasto Rzeszów reprezentowane było przez dwie uczelnie — Politechnikę Rzeszowską i Uniwersytet Rzeszowski.

Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń w zakresie dydaktyki, a także współpracy i upowszechnienia wymiany międzynarodowej. Jednym z punktów programu był udział w dyskusji panelowej z udziałem Rektora GAU i ambasadorów Japonii, Bułgarii i Rumunii. Relację z tego wydarzenia można było zobaczyć w gruzińskiej telewizji. Dodatkowo była również możliwość prezentacji swojej uczelni, gdzie studenci mogli zadać indywidualne pytania przedstawicielom. Stoisko Politechniki Rzeszowskiej cieszyło się istotnym zainteresowaniem, a jedne z najczęstszych pytań dotyczyło kierunków studiów nauczanych w języku angielskim oraz rekrutacji na studia drugiego stopnia dla obcokrajowców.

Głównym celem wyjazdu był cykl wykładów. Zakres tematyczny prowadzonych zajęć skupiał się na paradygmacie obiektowym w języku Java, systemie kontroli wersji Git, oraz testach jednostkowych z wykorzystaniem JUnit. Ta wiedza z pewnością przyda się studentom zaangażowanym w stosowanie metod sztucznej inteligencji w praktyce.

Nie zabrakło też akcentów regionalnych. Można było skosztować węglowodanów w różnych postaciach, będących lokalnymi specjałami przywiezionymi przez uczestników. Gruzińscy gospodarze, wykazując się niebywałą gościnnością, również zadbali o sowitą porcję wrażeń, wiodąc na spacer z przewodnikiem po starówce, czy do nieodległego Monastyru Dżwari mieszczącego się w historycznej stolicy Gruzji — Mtskhecie. Z pewnością uczestnicy International Staff Week zapamiętają pobyt w Tbilisi jeszcze na długo po powrocie.

dr inż. Jan Sadolewski

Katedra Informatyki i Automatyki