Strona: Współpraca z Universidad Antonio Nariño, Kolumbia / Dział Współpracy Międzynarodowej

Współpraca z Universidad Antonio Nariño, Kolumbia

2023-05-31
, red.  Monika Stanisz

W dniach 08.05.23 -12.05.23 odbyła się wizyta prof. Tomasza Rogalskiego w Universidad Antonio Nariño, w Bogocie (Kolumbia). Wizyta została zrealizowana w ramach programu ERASMUS +.

W trakcie wizyty odbyły się cztery spotkania z władzami uczelni oraz pracownikami naukowo-dydaktycznymi. W trakcie rozmów omówiono potencjalne tematy wspólnych badań (sterowanie lotem oraz sterowanie systemami pokładowymi statków latających) i aspekty praktyczne prowadzenia wspólnych badań. Zaproponowano powołanie wspólnego zespołu badawczego, który początkowo zdalnie będzie się regularnie spotykał prowadząc badania i poszukując możliwości finansowania prac.

W dniach 09 i 11.05 odbyły się dwa spotkania ze studentami  ze studentami wydziału inżynierii mechanicznej, elektroniki i biomedyki (Facultad de Ingeniería Mecánica, Electrónica y Biomédica) w trakcie których prezentowali oni swoje projekty  zrealizowane w ramach zajęć dydaktycznych. Ponadto przeprowadzone zostały dla nich zajęcia dydaktyczne pt. Regulatory typu PID w zastosowaniach lotniczych.

W dniu 12.05 W trakcie oficjalnego spotkania z władzami uczelni oraz pracownikami dydaktyczno-naukowymi obok prezentacji możliwości i osiągnieć Politechniki Rzeszowskiej  przeprowadzony został wykład plenarny pt. „Lotnicze systemy sterowania”.

Wizyta w UAN była okazją do poznania laboratoriów naukowych i dydaktycznych jakimi dysponuje tamtejsza uczelnia. Szczególne interesujące okazały się laboratoria badawcze z zakresu mechatroniki, odnawialnych źródeł energii dydaktyczne z zakresu elektroniki i podstaw automatyki oraz symulator szpitala. Szczególnie wizyta w ostatnim z wymienionych laboratoriów wyposażonym w rzeczywiste i symulowane urządzenia będące standardowym wyposażeniem oddziałów szpitalnych oraz manekiny symulujące pacjentów była niezapomnianym przeżyciem.

T. Rogalski