Strona: Zajęcia z języka japońskiego i współpraca z Japonią / Dział Współpracy Międzynarodowej

Zajęcia z języka japońskiego i współpraca z Japonią

2022-11-18
, red.  Mateusz Szal

W ubiegłym miesiącu ruszyła kolejna edycja bezpłatnych zajęć z języka japońskiego dla studentów i pracowników PRz. Na kurs prowadzony przez wolontariuszkę z Japonii, Hiroko Kunishimę, uczęszcza obecnie ponad 100 osób, a same zajęcia odbywają się dzięki współpracy uczelni z japońskim stowarzyszeniem ICEA.

Pierwsze zajęcia z języka japońskiego zostały zorganizowane na Politechnice Rzeszowskiej w ubiegłym roku w ramach współpracy nawiązanej przez uczelnię z International Cross-cultural Exchange Association (ICEA).

Obecne zajęcia prowadzone w Centrum Języków Obcych stanowią kontynuację wcześniejszej współpracy.

Kurs prowadzony jest w sześciu grupach zajęciowych (pięciu początkujących oraz jednej kontynuującej) w języku angielskim i uczestniczą w nim zarówno studenci, jak i pracownicy PRz. Zajęcia w każdej grupie odbywają się raz w tygodniu w wymiarze dwóch godzin dydaktycznych i będą się odbywać do końca roku akademickiego.

Stowarzyszenie ICEA założone zostało w 1999r. w Tokio w celu promowania języka oraz kultury Japonii poza jej granicami. Stowarzyszenie ma zasięg globalny i działa w wielu krajach Europy (m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Chorwacji, Macedonii i na Węgrzech), Azji i Oceanii (w Chinach, Filipinach, i Nowej Zelandii) oraz Ameryce Południowej (w Paragwaju oraz Brazylii).

W Polsce ICEA jest obecna od dwudziestu lat, a na dzień dzisiejszy 18 wolontariuszy z Japonii prowadzi zajęcia we Wrocławiu, Zielonej Górze, Łodzi, Poznaniu, Legnicy, Jeleniej Górze i Rzeszowie.