Strona: Erasmus pozaeuropejski - Brazylia / Dział Współpracy Międzynarodowej

2024-04-16
, red.  Arkadiusz Bednarz

Mobilność edukacyjna

W dniach od 11 do 15 marca 2024 roku miałem niezwykłą okazję uczestniczyć w wyjeździe do Brazylii w ramach programu Erasmus+ dla nauczycieli akademickich. Celem wyjazdu było nawiązanie współpracy naukowej oraz wymiana doświadczeń z Uniwersytetem w São Paulo (Departamento de Engenharia Mecânica, Universidade de São Paulo). Kluczowym punktem wyjazdu miała być seria wykładów realizowana dla studentów i pracowników wydziału mechanicznego wizytowanej uczelni.

University of São Paulo

Po przylocie do São Paulo zostałem serdecznie przywitany przez lokalnego koordynatora programu. Pierwszego dnia miałem okazję zwiedzić malowniczy kampus uniwersytecki, który zachwyca swoją nowoczesnością i przestronnością, żyjąc w symbiozie z lokalną roślinnością i zwierzętami. Wędrując po laboratoriach, mogłem zobaczyć zaawansowane technologie oraz dowiedzieć się więcej o badaniach prowadzonych na uczelni. Wydział Mechaniczny uniwersytetu w São Paulo zajmuje się wieloma gałęziami nauki z dyscyplin mechanika, nauka o materiałach i elektronika - od badań robotów i zaawansowanych mechanizmów, przez aparaty bezzałogowe, aż po badania materiałowe i z obszaru transportu morskiego.

Jednym z głównych punktów mojego pobytu było przeprowadzenie wykładu dla studentów kierunku mechanicznego. Prezentując swoje badania i doświadczenia z dziedziny inżynierii mechanicznej, miałem okazję wymienić się wiedzą oraz nawiązać kontakty z lokalnymi naukowcami. W ramach mojej serii wykładów omówiłem po krótce strukturę uczelni i informacje liczbowe na temat ilości studentów. Kolejny wykład dotyczył podstaw z zakresu konstrukcji, projektowania i warunków pracy samolotów oraz silników lotniczych. Ten temat dał wprowadzenie do kolejnego, dotyczącego badań zmęczeniowych łopatek w zakresie rezonansu i uszkodzeń mechanicznych. W następnym wykładzie zaprezentowałem moje pozostałe aktywności naukowe i związane ze współpracą z przemysłem, omówiłem problematykę badań zmęczeniowych gondoli do kolei linowych a także podzieliłem się z nimi doświadczeniami z zakresu badań wibracyjnych komponentów satelit. Ostatni wykład dotyczył pozostałych aktywności katedry, czyli bezzałogowców, motoszybowca AOS-H2 a także badań z zakresu napędów wodorowych.
Efektem mojego wyjazdu jest także nawiązanie współpracy w zakresie druku 3D i modelowania materiału, jako ortortropowego, z uwzględnieniem kryteriów zniszczenia, typowych dla materiałów kompozytowych i ich adaptacji do technologii addytywnych.

Brazylia i São Paulo

Niezapomnianym doświadczeniem było również zwiedzanie samego miasta São Paulo. Zafascynowany różnorodnością kulturową oraz bogatym dziedzictwem historycznym, przemierzałem ulice miasta, podziwiając jego architekturę i atmosferę.

Podczas całego pobytu mogłem cieszyć się piękną pogodą oraz delektować się wybornym brazylijskim jedzeniem. Smaki kuchni brazylijskiej okazały się niezwykle egzotyczne i aromatyczne, co sprawiło, że każdy posiłek był prawdziwą ucztą dla podniebienia. Należy również podkreślić, że Brazylia okazała się być niezwykle bezpiecznym i przyjaznym krajem dla mnie, jako turysty. Wyjazd kompletnie zmienił moje spojrzenie na ten kraj. Wyjazd o tej porze roku na półkulę  południową to też dobra okazja, by pod koniec polskiej zimy, rozgrzać się w letnim brazylijskim słońcu. Podsumowując, wyjazd do Brazylii okazał się niezapomnianym przeżyciem, które nie tylko poszerzyło naszą wiedzę naukową, ale także pozwoliło mi poznać i zrozumieć kulturę oraz piękno tego fascynującego kraju. Niewątpliwie, nie było by tego wszystkiego bez wsparcia, które zapewnił mi program Erasmus+. Mam nadzieję, że moje doświadczenia i świadomość nawiązanych kontaktów, zachęci moich kolegów i koleżanki do mobilności i rozszerzanie swojej perspektywy naukowej.

Arkadiusz Bednarz