Strona: Relacja z wyjazdu w ramach Programu Erasmus+ / Dział Współpracy Międzynarodowej

Relacja z wyjazdu w ramach Programu Erasmus+

2024-03-28
, red.  Wiesław Graboń

W dniach 04-08.03.2024 roku miałem przyjemność odwiedzić Uniwersytet Federalny w Ouro Preto (UFOP) w ramach programu Erasmus+. Moja podróż do Brazylii była nie tylko okazją do podzielenia się wiedzą, ale także do osobistego rozwoju i nawiązania nowych międzynarodowych kontaktów. Podczas mojego pobytu wygłosiłem wykład na temat "Tribological Aspects of Surface Texture", który spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony studentów i wykładowców. Była to dla mnie wspaniała okazja do wymiany doświadczeń i poglądów na temat badań, które prowadzę.

Odwiedziłem również laboratoria na UFOP, gdzie miałem okazję zobaczyć, jakie prace badawcze są prowadzone przez moich brazylijskich kolegów, w tym profesora Igora Cezara Pereirę i profesora Guilherme Jorge Brigolini Silvę. Te wizyty dały mi cenny wgląd w ich metody pracy i otworzyły nowe możliwości współpracy. Ponadto omówiłem dotychczasową i przyszłą współpracę z profesorem Adilsonem R. da Costą.

Ouro Preto, z jego bogatą historią i statusem dziedzictwa UNESCO, zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Miasto to, z jego malowniczymi uliczkami i zabytkową architekturą, stanowiło idealne tło dla naszych naukowych dyskusji i było źródłem inspiracji.

Moja wizyta na UFOP była niezapomnianym doświadczeniem, które utwierdziło mnie w przekonaniu, że program Erasmus+ jest nieoceniony w budowaniu mostów między kulturami i uczelniami. Zachęcam innych do korzystania z tej możliwości, aby nie tylko poszerzać swoje horyzonty naukowe, ale także doświadczać niezwykłej atmosfery miejsc takich jak Ouro Preto.

Wiesław Graboń