Rzeszów, 8 czerwca 2018 r.
mgr Ewa Jaracz |
mgr inż. Magdalena Sęp |
Katedra Konserwacji Zabytków |
Zakład Urbanistyki i Architektury |
Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury
Politechnika Rzeszowska
Sprawozdanie z wyjazdu do Hiszpanii na Uniwersytet w Sewilli
Nasze trwające tydzień szkolenie, w ramach programu Erasmus+ dla pracowników uczelni wyższych niebędących nauczycielami akademickimi, rozpoczęło się 21 maja br. Uczelnią, która nas gościła był Uniwersytet w Sewilli (Universidad de Sevilla, US).
Staż rozpoczął się od spotkania z Carmen Jiménez Díaz Benjumea i Carlosem Javier Ordoño Rodriguezem z Centro Internacional (Biura Międzynarodowego). Podczas spotkania z nimi wymieniłyśmy spostrzeżenia dotyczące naszych uczelni m.in. struktur organizacyjnych, ilości studentów, historii. Dowiedziałyśmy się m.in. że uniwersytet posiada 32 wydziały i około 130 zakładów/katedr/instytutów, które jak i u nas utworzone są wg profili prowadzonych modułów. Na PRz jednostki są przypisane są do wydziałów natomiast na uniwersytecie sewilskim tworzą odrębną od wydziałów strukturę organizacyjną. Na US wykłada ponad 4 tys. nauczycieli akademickich i kształci się ok. 72 tys. studentów, zaś pracowników administracyjnych jest ok. 1,5 tys. Ze względu na dużą liczbę studentów zagranicznych, Sewilskie Biuro Międzynarodowe zatrudnia pracowników z innych krajów. Miałyśmy dzięki temu okazję spotkać się z Karoliną, która do Sewilli przyjechała z Lublina.
Uniwersytet w Sewilli, posiada długą historię, został założony w 1505 roku. Jest drugim najstarszym oraz drugim pod względem wielkości uniwersytetem w Hiszpanii, po Uniwersytecie w Madrycie.
Ze względu na dużą liczbę wydziałów US ma placówki rozsiane po całym mieście. Główny budynek Uniwersytetu, w którym obecnie znajduje się siedziba rektoratu, Wydział Filologii, Wydział Geografii i Historii oraz Centrum Inicjatyw Kulturalnych, dawnej mieścił fabrykę cygar. Do dzisiaj zresztą budynek nosi nazwę Real Fabrica de Tabacos (Królewska Fabryka Cygar).
Skorzystałyśmy z możliwości jaką dają pracownicy uczelni (kontakt mailowy: extension1@us.es), z którymi od poniedziałku do czwartku o godz. 11:00, można zwiedzić główny budynek uniwersytetu. Oprowadzanie odbywa się w dwóch językach: po hiszpańsku oraz po angielsku. Polecamy również wybranie się w piątek o godzinie 11:00 na wycieczkę po kościele Iglesia de la Anunciación oraz o 12:00 do pobliskiej krypty-panteonu (Panteon de Sevillanos Ilustres, Universidad de Sevilla), która znajduje się na terenie Wydziału Sztuki US. Pracownicy Uniwersytetu w bardzo ciekawy sposób przedstawiają historię uczelni oraz miasta.
Wyjazd w ramach programu Erasmus+ daje możliwość poznania pracy innej uczelni oraz nawiązania ciekawych znajomości.