W dniach 17 kwietnia - 21 kwietnia wzięłam udział w wizycie monitoringowej w dwóch portugalskich uczelniach.
Uniwersytet w Coimbrze jest publiczną uczelnią. Założony w Lizbonie w 1290 r., przeszedł szereg relokacji, aż w 1537 r. przeniósł się na stałe do Coimbry. Uniwersytet jest jednym z najstarszych działających nieprzerwanie uniwersytetów na świecie, najstarszym w Portugalii i odegrał wpływową rolę w rozwoju szkolnictwa wyższego w świecie portugalskojęzycznym. W 2013 roku UNESCO uznało uniwersytet za miejsce światowego dziedzictwa.
W biurze międzynarodowym powitała mnie Juliana Lucas, koordynator studentów wyjeżdżających. Podczas wizyty omówiono kwestie dotyczące Erasmusa pozaeuropejskiego, m.in. poszukiwanie partnerów, kierunki współpracy, przygotowanie wniosku, rekrutacja uczestników, upowszechnienie rezultatów, wdrożenia Erasmus Without Paper i stosowanych w obiegu dokumentacji narzędzi, uczestnictwo w Blended Intensive Programmes, sprawy socjalno-bytowe przyjeżdzających do Politechniki Rzeszowskiej Erasmusów.
Instituto Politécnico de Coimbra działa od 1988 r., chociaż niektóre z jego obecnych szkół nadawały stopnie niezależnie od lat 70. XX wieku, a jeszcze wcześniej niektóre były szkołami technicznymi lub zawodowymi. Dziś obejmuje kilka autonomicznych szkół inżynieryjnych
Szkoły i instytuty
Szkoła Rolnicza - Escola Superior Agrária de Coimbra (ESAC)
Szkoła Edukacji - Escola Superior de Educação de Coimbra (ESEC)
Szkoła Technologii i Zarządzania Oliveira do Hospital (znajdująca się w Oliveira do Hospital) - Escola Superior de Tecnologia e Gestão de Oliveira do Hospital (ESTGOH)
Szkoła Technologii Medycznych - Escola Superior de Tecnologia da Saúde de Coimbra (ESTSC)
Instytut Rachunkowości i Administracji - Instituto Superior de Contabilidade e Administração de Coimbra (ISCAC)
Instytut Inżynierii - Instituto Superior de Engenharia de Coimbra (ISEC)
Z ostatnim instytutem Politechnika Rzeszowska współpracuje w ramach programu Erasmus i rokrocznie przyjmuje studentów głównie na Wydział Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa. W Biurze Międzynarodowym Rosário Almeida i Dália Pires, koordynatorki odpowiedzialne z mobilności studenckie szczegółowo przedstawiły problemy w organizacji wyjazdów studenckich wynikające głównie z różnic w działaniu wewnętrznych systemów zarządczych i terminami, w jakich studenci zobowiązani są wybrać uczelnię partnerską.
W obu uczelniach ustalono szczegóły dotyczące sposobów podpisania umów w nowym systemie Erasmus Without Paper.