Sprawozdanie z wizyty związanej w uczestnictwem w szkoleniu dla nauczycieli
w Maladze, Hiszpania
w ramach programu ERASMUS+
w dniach 04.02 – 08.02.2019 r.
mgr Tomasz Gajdek, pracownik Studium Języków Obcych
W lutym 2019 r. spędziłem niezapomniany tydzień w hiszpańskiej Maladze uczestnicząc w unijnym projekcie pod nazwą Erasmus +.
Głównym celem programu było szkolenie dla nauczycieli. Jako wykładowca języka angielskiego w naszej uczelni brałem udział w szkoleniu metodycznym pod nazwą "4Cs: Communication, Collaboration, Creativity and Critical Thinking". Temat brzmiał bardzo obiecująco i rzeczywiście nauki przekazane nam – 14 kursantom z krajów Unii Europejskiej takich jak Rumunia, Słowenia, Czechy, Serbia i Polska, przez charyzmatyczną prowadzącą z Hiszpanii były bardzo praktyczne i inspirujące.
Cieszy fakt, że wiedza przekazana podczas szkolenia ma bardzo praktyczne zastosowanie w nauczaniu języków obcych i może być natychmiast zastosowana na zajęciach. Mam tylko nadzieję, że moi studenci będą otwarci na nowoczesne i kreatywne metody nauczania.
Nie sposób opisać pobytu w magicznej Andaluzji w kilku zdaniach. Może zdjęcia przyjdą mi z pomocą w tym ciężkim zadaniu.
Szkolenia w środowisku międzynarodowym są bardzo niesamowicie inspirujące i motywujące, przede wszystkim ze względu na różnice kulturowe. Każdy uczestnik wnosi coś innego, jakiś odmienny element charakterystyczny dla swojego kraju, odmienne podejście do problemu lub zadania. To zadziwiające, że coś co nam wydaje się poważnym problemem dla innych w ogólnie nim nie jest. I chyba właśnie wspólne działania podczas zajęć pozwoliły nam się tak szybko zaprzyjaźnić, po mimo różnicy wieku i odmiennej kultury. Klikając w poniższy link możecie zobaczyć jak wyglądały zajęcia, na które uczęszczałem: https://www.facebook.com/idevelopcourses/
Po mimo tego, że szkolenie trwało przez 5 dni i było dość intensywne nie mogłem odmówić sobie odwiedzenia kilku miejsc, które były na mojej liście „must-see” od wielu lat, a były to między innymi Alhambra w Grenadzie i Gibraltar. Muszę przyznać, że zobaczenie tego w „realu” zrobiło na mnie dużo większe wrażenie niż na „google street view” czy na zdjęciach w necie i przewodnikach.
… ale przecież nie samym szkoleniem i zwiedzaniem człowiek żyje…
Nie można, oj zdecydowanie, nie można zapomnieć o takich hiszpańskich przysmakach jak tapas i paella z owocami morza.
Wróćmy jednak na koniec do samego szkolenia. 5-cio dniowy kurs był podzielony na 4 części i dotyczył następujących zagadnień: komunikacji, współpracy, kreatywności i krytycznego myślenia. Aby prowadzić kreatywne zajęcia kursanci musieli przezwyciężyć wiele barier, zacząć myśleć w nieszablonowy sposób, i rozwiązywać problemy poprzez komunikację i kooperację z członkami grupy.
Mam nadzieję, że będę w stanie zastosować niektóre z kreatywnych technik na zajęciach z języka angielskiego z moimi studentami.