Profil uczelni partnerskiej
University of Madeira (Universidade da Madeira) jest uczelnią partnerską Politechniki Rzeszowskiej w której odbyłam wizytę w dniach 22.05- 26.05. 2023 r. Uczelnia liczy 25 lat i posiada 3500 studentów. Prowadzi działalność naukowo-badawczą, społeczno-ekonomiczną oraz innowacji technologicznych. Prowadzi studia akademickie z obszaru nauk technicznych i humanistycznych. Celem kształcenia jest dążenie do tego aby absolwent był przygotowany do reagowania na wyzwania globalnego społeczeństwa i uczenia się przez całe życie. UMa chce, aby jego studenci byli obywatelami świata, tak jak Madera należy do nas wszystkich, głosi jedno z haseł promujących wyspę dla przyjeżdżających. Każdy mieszkaniec stolicy jest świadom tego, że głównym źródłem dochodu jest turystyka stąd chęć i duża osobista motywacja do udzielania informacji i miłego odbioru przyjeżdżających.
Wizyta na uniwersytecie
Przyjazną atmosferę też można wyczuć wśród kadry admiracyjnej i profesorskiej, która poświęca swój czas na prezentację uczelni z jak najlepszej strony.
Umowa IIA w ramach programu Erasmus: Politechnika Rzeszowska ma podpisaną umowę międzyinstytucjonalną z ULP dotyczącą wymiany studentów, pracowników akademickich i kadry administracyjnej. Nasza umowa podpisana w nowym systemie Erasmus Without Paper obowiązuje do 2029 roku.
Na uczelni spotkałam się z opiekunką Laboratorium Chemicznego oraz z Panem Nelio Dantas z działu finansów i ekonomii. Rozmowy dotyczyły działań jakie podejmuje uczelnia w kierunku promowania mobilności do Polski i pozyskiwania studentów zagranicznych. Nominowanie studentów odbywa się poprzez platformę ale są nadal problemy z przesyłaniem i akceptowaniem OLA. Uczelnia realizuje mobilność studencką, dla nauczycieli i dla kadry administracyjnej. W ubiegłym roku akademickim wyjechało w ramach programu Erasmus 94 studentów a uczelnia przyjęła 135 studentów, najwięcej na kierunku zarządzanie w hotelarstwie. Największa grupa przyjeżdżających studentów pochodziła z hiszpańskich uniwersytetów.
Uczelnia oferuje kierunki studiów: na Wydziale Artystycznym i Humanistycznym, Nauk Ścisłych i Inżynierskich, Nauk Społecznych i Przyrodniczych, oferuje wykształcenie politechniczne. W strukturze uczelni jest Wyższa Szkoła Zdrowia i Wyższa Szkoła Technologii i Zarządzania. W skład Uczelni wchodzą również jednostki naukowe realizujące projekty badawcze oraz Instytut Innowacji (Madeira Interactive Technologies Institute).
Campus uczelni znajduje się na peryferiach miasta na terenie którego są laboratoria, sale wykładowe i seminaryjne, biblioteka oraz centrum konferencyjno-wystawiennicze. Uczelnia nie dysponuje akademikami.
Rektorat i zaplecze administracyjne mają swoją siedzibę na Praca da Municipio, w samym centrum miasta, w zabytkowym budynku, który kiedyś w swoich murach mieścił Collegium Jezuickie.
Współpraca uczelni z otoczeniem
UMa promuje i wspiera działania, które sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości, a także mobilności studentów i absolwentów, w szczególności w europejskim obszarze szkolnictwa wyższego. Rozwija również ofertę kursów i obszar badawczy, uwzględniając specyfikę regionu Madery.
Funchal stolica wyspy
Uniwersytet i miasto jest przyjaznym miejscem do odbycia części studiów, skorzystania z bazy laboratoryjnej i poznania trybu życia wyspiarskiego. Mieszkańcy mogą liczyć na poprawienie formy fizycznej, ponieważ ukształtowanie terenu wymusza ciągłe pokonywanie różnic terenowych.
Życie studenckie skupia się w stałych miejscach spotkań. W centrum miasta jest Erasmus Meeting Point, gdzie studenci prowadzą biuro informacyjne. W mieście jest konserwatorium muzyczne. Studenci gościnnie dają koncerty na dziedzińcu Collegium.
Dwa ostanie tygodnie maja to coroczne Święto Kwiatów w mieście. Każda z ulic biegnących do nabrzeża jest ozdobiona girlandami kwiatów, a grupy muzyczne tworzą instrumentalne tło do tego regionalnego święta. Wyspa nazywana jest pływającym ogrodem na Atlantyku. Ma wulkaniczne pochodzenie.
Tobogan Ride to atrakcja wyspy, przypominająca stare czasy, kiedy to wiklinowe sanie były środkiem transportu na wyspie. „Gondolierzy” z Funchal wożą turystów w saniach, używając do kierowania tylko dwóch sznurów, zwinnie manewrując wśród innych użytkowników drogi prowadzącej z Monte w niżej położone ulice miasta. Przejażdżka trwa 10 min. Można skorzystać również z Cable Car Ride, bardziej wygodnie i z możliwością podziwiania widoków.
Osobliwością wyspy i frajdą dla spacerujących są Lewady, kanały których pierwotne przeznaczenie związane było z transportem chłodnej wody z górnego poziomu wyspy do nawadniania roślin. Lewady występują niemal na całej Maderze, każdy piechur znajdzie taki szlak, który będzie dostosowany do swoich możliwości. Obecnie jest ok 200 lewad, na których zbudowanych jest ok. 190 tuneli o łącznej długości ok. 90 km.