Słowacki Uniwersytet Techniczny w Bratysławie (Slovenská technická univerzita v Bratislave - STU) jest najstarszą i największą uczelnią techniczną na Słowacji, powstała już w 1937 r. jako Słowacka Wyższa Szkoła Techniczna – Slovenská Vysoká Škola Technická (SVŠT). Uczelnię przekształcono w uniwersytet 1 kwietnia 1991 r. pod obecną nazwą. Uczelnia oferuje naukę na siedmiu wydziałach
Wydział Inżynierii Lądowej
Wydział Mechaniczny
Wydział Elektrotechniki i Informatyki
Wydział Technologii Chemicznej i Spożywczej
Wydział Architektury
Wydział Inżynierii Materiałowej i Technologii
Wydział Informatyki i Technik Informacyjnych
Uniwersytet ma siedziby w Bratysławie i Trnawie. Studia w STU i na jej wydziałach prowadzone są na 3 poziomach: licencjackim/ inżynierskim, magisterskim i doktoranckim. STU oferuje także kształcenie w językach obcych (angielskim, niemieckim i hiszpańskim), przede wszystkim na kierunkach: inżynieria lądowa, budowa maszyn, elektrotechnika, chemia i technologia żywności, architektura. W latach 2020 - 2023 w ramach Konsorcjum z partnerskim Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie realizuje największą akademicką inwestycję w historii Słowacji na kwotę 111 mln euro. Od momentu powstania w 1937 roku uczelnię ukończyło ponad 155 000 studentów. Średnio rocznie na Uniwersytecie studiuje 12 000 studentów. Uczelnia wraz z Technicznym Universytetem z Wiednia realizuje studia MBA. Według rankingu szanghajskiego Słowacki Uniwersytet Techniczny w Bratysławie plasuje się w pierwszej 500 uczelni matematycznych na świecie.
Bratysława
Stolica Słowacji, która jako jedyna graniczy z dwoma państwami na południu z Węgrami, a na zachodzie z Austrią, ma ok. 475 tys. mieszkańców, leży na południowym zachodzie Słowacji, nad obydwoma brzegami Dunaju oraz u podnóża pasma górskiego Małych Karpat. Lokalizacja jej pozwala nie tylko na zwiedzanie Słowacji ale także na podróżowanie po Europie, Wiedeń jest oddalony o 1,5 godziny drogi, a Praga o 3,5 godziny. Miasto posiada liczne zabytki jak np. Zamek Królewski z przełomu XIV i XV wieku, gotycką katedrę św. Marcina, która przez 300 lat była miejscem koronacji królów węgierskich, Stare Miasto (Rynek (Hlavné námestie), Stary Ratusz i Fontanna Maksymiliana. Ciekawą fasadę ma błękitny kościół Św. Elżbiety. Obowiązkowym punktem do zobaczenia jest Most SNP (Most Słowackiego Powstania Narodowego) łączący Stare Miasto z dzielnicą Petržalka. Most posiada wysoki 84 m pylon z restauracją na szczycie, przypominająca UFO
Procedura aplikacji:
I Etap : nominacja on-line dokonywana przez koordynatora uczelni partnerskiej. Terminy nominacji: od 1 kwietnia do 31 maja na semestr zimowy lub na cały rok akademicki. Od 1 września do 31 października - okres nominacji tylko na semestr letni. Następnie student po otrzymaniu wygenerowanego e-maila z linkiem, nazwą użytkownika i hasłem dostępu do aplikacji on-line składa wniosek on-line.
II etap: terminy składania wniosków: od 1 kwietnia do 30 czerwca - rekrutacja na semestr zimowy lub cały rok akademicki. Od 1 września do 10 listopada na semestr letni. Do wniosku muszą być dołączone TR (Wykaz ocen z poprzednich lat/semestrów studiów), Learning Agreement (lista przedmiotów, które student będzie studiować w STU – LA), Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ i certyfikat znajomości języka.
III etap: zeskanowanie w/w dokumentów i przesłanie na adres e-mailowy koordynatora programu Erasmus+ na wydziale, na którym student będzie studiować w STU.
IV etap, akceptacja: przesłane przez studenta dokumenty aplikacyjne zostaną ocenione przez wydział wybrany przez studenta. Ocena może potrwać miesiąc lub dłużej. Po dokonaniu oceny student otrzyma na swój adres e-mail automatycznie generowane oficjalne pismo o akceptacji/odrzuceniu.
Rejestracja na studia (po przyjeździe)
Studenci muszą udać się do Biura Spraw Studenckich danego wydziału, na którym rozpoczynają studia w ramach Programu Erasmus i zarejestrować się na bieżący rok akademicki. Po zarejestrowaniu Studenci otrzymają numer identyfikacyjny oraz legitymację studencką (identyfikator). Każdy wydział i Instytut Zarządzania uczelni mają własne Biuro Spraw Studenckich, występujące pod nazwami jak „Studijné oddelenie” lub „Útvar pedagogických činností” czy „Pedagogické oddelenie”. Biura poszczególnych wydziałów zajmują się sprawami administracyjnymi studentów z danego wydziału. Na początku każdego semestru dostępne są bezpłatne kursy językowa słowackiego, bardzo pomocne, gdyż nie jest to tylko nauka języka, ale również zapoznanie się z historią, wiedzą nt. kraju.
Programy studiów
Zakwaterowanie
Studenci mogą ubiegać się o zakwaterowanie w pokojach 1-3 osobowych w domach studenckich Słowackiego Uniwersytetu Technologicznego w Bratysławie. Większość pokoi wygląda jak mieszkania 1-3 pokojowe ze wspólnym WC i prysznicem. Zakwaterowanie w domach studenckich odbywa się na podstawie oficjalnego przyjęcia na studia. Ceny za łóżko są różne: od 70 do 100 EUR/miesiąc.
Domy studenckie położone w Bratysławie
- Mladá Garda, Račianska 103, 831 02 Bratysława 35
- Nikosa Belojanisa, Wilsonova 6, 811 07 Bratislava 1
- Jura Hronca, Bernolákova 1, 811 07 Bratislava 1
- Mladosť, Staré Grunty 53, 842 47 Bratysława 4
- Dobrovičova, Dobrovičova 14, 811 09 Bratislava 1
By uzyskać zakwaterowanie w akademikach należy złożyć elektroniczny wniosek w systemie https://ubytovanie.stuba.sk/en/ Aby uzyskać więcej informacji i pytań dotyczących zakwaterowania można kontaktować się z panią Eleną Trochtovą elena.trochtova@stuba.sk
Istniej także możliwość wynajęcia mieszkania prywatnego, koszt za wynajem całego mieszkania wynosi 450-900 EUR miesięcznie w zależności od lokalizacji.
Obiekty sportowe i rekreacyjne
Domy studenckie Słowackiego Uniwersytetu Technologicznego w Bratysławie oferują wiele możliwości relaksu (centrum fitness Diana, centrum masażu relaksacyjnego) i uczestniczenia w zajęciach sportowych (siłownie, kluby sportowe). Centrum sportowe P. Glesko: posiada wielofunkcyjne boiska do tenisa, unihokeja, hokeja, mini piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, streetballu, basen, saunę. Istnieje uniwersytecki zespół artystyczny Technik, w skład którego wchodzi orkiestra kameralna, chór i zespołu tańca ludowego, jak również na terenie uczelni działa wiele klubów i stowarzyszeń studenckich jak np. IAESTE, Klub Radiowy OMEGA OM3KFF, Stowarzyszenie Studenckie IRŠ TLIS, Sieć Studentów Erasmus Słowackiej Politechniki w Bratysławie.
Wyżywienie
Studenci mogą korzystać ze stołówek znajdujących się w domach studenckich lub na poszczególnych wydziałach Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. Stołówki zapewniają wybór kilku posiłków (w tym i wegetariańskiego). Wszyscy studenci zarejestrowani przez system informacji uczelnianej (AIS) otrzymują legitymację studencką, która uprawnia do korzystania ze stołówki studenckiej. Studenci mogą korzystać z codziennych posiłków za 1-3 EUR.
Komunikacja w Bratysławie
Student przyjęty na studia otrzymuje legitymację studencką, na jej podstawie może zakupić Bilet Studencki lub Karnet Studencki. Karnet studencki (Student Travel Pass) może być dołączony do legitymacji studenckiej lub może być wydany jako osobna karta. Bilety podróżne i karnety podróżne wydawane są w punktach sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Student Travel Pass ważny jest na wszystkie autobusy, tramwaje i trolejbusy. Ceny Karnetów Studenckich wynoszą kolejno: 30 dniowy 13,45 EUR, 90 dniowy 36,5 EUR
Ubezpieczenie
Obywatele Unii Europejskiej korzystający ze świadczeń opieki zdrowotnej muszą okazać ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz paszport lub dowód osobisty.
Większość kosztów opieki zdrowotnej pokrywa ubezpieczenie zdrowotne. Niektóre zabiegi lecznicze i leki muszą być opłacone w pełnej wysokości. Zaleca się także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia komercyjnego w kraju macierzystym przed wyjazdem do Republiki Słowackiej. Uczelnia zaleca skorzystanie z ubezpieczenia ERAPO: https://www.erapo.sk/en
Biblioteki
Słowacki Uniwersytet Technologiczny w Bratysławie posiada 7 bibliotek na terenie każdego wydziału. Studenci mają zapewniony dostęp do naukowych baz danych i elektronicznych źródeł informacji.
Miesięczne koszty utrzymania:
- Zakwaterowanie w domach studenckich 100,00 EUR
- 2 posiłki dziennie 180,00 EUR
- Komunikacja miejska (karnet studencki) 12,50 EUR
- Internet 7,00 EUR
- Podróżowanie koleją dla studentów po Słowacji jest za darmo, tylko ponosi się opłatę wynoszącą 1 euro za rezerwację.
Na wszystkie podstawowe rzeczy wystarcza ok. 350-400 EUR miesięcznie.