W dniach 31.03.2025 - 04.04.2025 miałem przyjemność odwiedzić Katedrę Inżynierii Materiałowej na Wydziale Nauk Przyrodniczych Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (Norwegian University of Science and Technology, NTNU). Wizyta odbywała się w ramach programu Erasmus+ dla nauczycieli akademickich (STA). Koordynował ją od strony norweskiej prof. Andreas Erbe, kierujący grupą naukowców zajmujących się zagadnieniami korozji metali, zwłaszcza stopów aluminium, i chemii fizycznej powierzchni. Celem wyjazdu było zwiększenie moich kompetencji dydaktycznych poprzez wymianę doświadczeń dotyczących kształcenia w zakresie chemii i korozji metali, także sposobów zachęcania młodzieży do wybierania kierunków studiów związanych z inżynierią materiałową. Odbyłem również z prof. Erbe wiele owocnych dyskusji naukowych dotyczących mechanizmów procesów korozji stopów aluminium oraz sposobów łączenia różnych technik badawczych, np. elektrochemicznych i spektroskopowych w badaniach korozyjnych.
Podczas mojego pobytu na NTNU wygłosiłem wykłady dla doktorantów i studentów studiów drugiego stopnia dotyczące inhibitorów korozji aluminium w roztworach kwaśnych oraz metod elektrochemicznych stosowanych w badaniach korozyjnych a także wykład otwarty dla pracowników katedry dotyczący roli warstwy tlenku glinu w mechanizmie korozji aluminium w roztworach kwaśnych. Zapoznałem się także ze sposobem realizacji zajęć laboratoryjnych z chemii dla studentów studiów pierwszego stopnia oraz organizacją procesu kształcenia studentów w zakresie korozji metali. W trakcie mojej obecności zaznajomiłem się z możliwościami Katedry Inżynierii Materiałowej w zakresie realizacji badań korozyjnych. Przedstawiłem także możliwości realizowania prac naukowych w Katedrze Nauki o Materiałach i Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej celem określenia możliwych obszarów współpracy badawczej.
Podczas pobytu w Trondheim zwiedziłem starówkę, w tym gotycką katedrę i pałac biskupi z XIII w., domy stojące na palach nad rzeką Nidelva, zabytkowy most Gamle Bybro prowadzący ze starego miasta do górującej nad nim twierdzy Kristiansten, podziwiałem widok na miasto z tej twierdzy oraz z wieży telewizyjnej Tyholttårnet.
Uważam mój wyjazd na uniwersytet w Trondheim za cenne doświadczenie, szczególnie pod względem naukowym i polecam go innym nauczycielom akademickim. Pozwoliło mi ono podnieść moje kompetencje dydaktyczne, mam też nadzieję, że nawiązanie kontaktu z prof. Andreasem Erbe zaowocuje wspólnymi pracami naukowymi i projektami badawczymi.