Sprawozdanie: Wizyta na Uniwersytecie w Aveiro (Portugalia) w ramach programu STA Erasmus+
W dniach 13-17.05.2024 w ramach programu ERASMUS+ odbyłem wizytę w University of Aveiro, TEMA (Center for Mechanical Technology and Automation) Department of Mechanical Engineering. Moim bezpośrednim opiekunem była Pani Profesor Tatiana Zhiltsova.
Moim głównym punktem zainteresowania naukowego było poznanie członków grupy badawczej, która zajmują się pokrewną tematyką badawczą związaną z wytwarzaniem, przetwórstwem oraz oceną właściwości nowoczesnych materiałów polimerowych. Z wielką przyjemnością wziąłem udział w spotkaniu/seminarium grupy badawczej, gdzie mogłem zaprezentować bieżące wyniki moich badań, podjąć merytoryczną dyskusję dotyczącą nawiązania współpracy badawczej w wybranych obszarach. W trakcie mojego pobytu zostało mi przedstawione wyposażenie badawcze wydziału mechanicznego i chemicznego, które wkomponowuje się w potrzeby rozszerzenia badań związanych z moimi tematami naukowymi. Na podstawie rozmów z pracownikami ww. grupy badawczej zauważono duże możliwości wspólnej współpracy naukowej.
Ponadto w ramach wyjazdu przedstawiłem społeczności Uniwersytetu prezentacje w tematyce dotyczącej wytwarzania, przetwórstwa oraz oceny wybranych właściwości biokompozytów o osnowie biopolimeru PHBV z napełniaczami pochodzenia roślinnego. Podjęte zagadnienia cieszyły się dużym zainteresowaniem, czego wynikiem były rozmowy/dyskusje pozwalające na wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie ww. tematyki.
Podczas wizyty mogłem zaobserwować, jak zorganizowana jest praca na Uniwersytecie w Aveiro. Struktura zarządzania oraz sposób prowadzenia projektów badawczych zrobiły na mnie duże wrażenie. Oprócz intensywnej pracy naukowej, miałem również okazję zwiedzić Aveiro, które jest często nazywane "Wenecją Portugalii". Miasto to urzekło mnie swoimi malowniczą architekturą, kolorowymi łodziami moliceiros, oraz bogatą historią. Zwiedzanie Aveiro było doskonałym uzupełnieniem mojej podróży, pozwalając mi na chwilę relaksu i obcowanie z kulturą portugalską.
Delegacja na Uniwersytet w Aveiro była dla mnie niezwykle wartościowym doświadczeniem. Zdobyłem nowe umiejętności i wiedzę, które zamierzam wykorzystać w mojej pracy naukowej i dydaktycznej. Program Erasmus okazał się doskonałą platformą do wymiany doświadczeń i nawiązywania międzynarodowych kontaktów, które z pewnością będą owocować w przyszłości.