W dniach 20 – 24 maja 2024 r. odbyłam wyjazd szkoleniowy do Uniwersytetu „Gabriele d’Annunzio” w Chieti-Pescara w ramach programu Erasmus+.
Do Pescary udałam się samolotem z Krakowa. Na małym lotnisku w Pescarze powitało mnie ciepłe duszne abruzyjskie powietrze, efekt świeżo padającego deszczu i dużej ilości wilgoci. Oddychało się z trudem. Na szczęście w kolejnych dniach pobytu panowała już pogoda wyżowa zapewniająca duży komfort termiczny.
Mój pobyt na Uniwersytecie rozpoczął się od zapoznania się najważniejszymi informacjami o tej uczelni, która powstała ponad 50 lat temu w Abruzji jako „Libera Università” (uniwersytet niepaństwowy). Własnością państwa stał się w 1982 r. Kampusy uniwersytetu znajdują się nad Adriatykiem w środkowych Włoszech, dwie godziny jazdy samochodem od Rzymu i godzinę samolotem z Mediolanu. Abruzja jest ważnym skrzyżowaniem połączeń drogowych, kolejowych, lotniczych i morskich pomiędzy północą a południem Włoch oraz w kierunku Bałkanów i Europy.
Pierwszym etapem zapoznawania się z uniwersytetem było spotkanie seminaryjne w Chieti, któremu przewodniczyła Rossella Borrone z International and Erasmus Office. Rossella serdecznie powitała nie tylko mnie, ale również pozostałe osoby biorące udział w programie Erasmus: pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pracownice Babeș-Bolyai University z Rumunii. Było to dobrą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych zawodowych relacji.
Obecnie Gabriele d’Annunzio University składa się z dwóch głównych jednostek -„Szkół” i trzynastu Wydziałów. Istnieją dwa kampusy uniwersyteckie: w Chieti - siedziba uniwersytetu z biurami Rektora i Głównej Dyrekcji oraz w Pescarze. Uczelnia oferuje 68 kierunków studiów (licencjackich i magisterskich), 15 kierunków studiów doktoranckich, 33 specjalności na kierunkach medycznych i pokrewnych, 36 rodzajów studiów podyplomowych. Więcej o uniwersytecie można znaleźć pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=w6haFot1Fq4.
Podczas seminarium na Uniwersytecie w Chieti miałam okazję zaprezentować informacje o mojej pracy na obecnie zajmowanym stanowisku oraz przedstawić Politechnikę Rzeszowską.
Oprócz seminarium, mój pobyt na Uniwersytecie obejmował również wizyty w wybranych departamentach oraz zwiedzanie całego kampusu. Organizacja uniwersytetu, jego położenie i, z rozmachem wybudowany, kampus zrobiły na mnie duże wrażenie.
Mój wyjazd i pobyt w Pescarze uważam za bardzo udany i owocny. W organizacji wyjazdu pomógł mi Zespół Działu Współpracy Międzynarodowej, któremu gorąco dziękuję za pomoc i wszelkie rady związane wyjazdem