W dniach 20.06. – 26.06.2023 r. miałem okazję wyjechać na Teneryfę aby uczestniczyć w szkoleniu w ramach programu Erasmus +. Było to szkolenie z dziedziny metodyki nauczania o nazwie „Creative and Critical Mind.”
Zajęcia prowadzone były przez panią Marię Fernandez z Hiszpanii, która wykazywała się ogromnym zaangażowaniem i starała się nade wszystko aby każdy z uczestników w pełni uczestniczył w zajęciach. A nie było to łatwe. Przez pięć upalnych dni wykonywaliśmy różne ćwiczenia mające na celu zmienę sposóbu myślenia tak aby każdy z uczestników stał się bardziej kreatywny. Jednak „nauka” kreatywnego myślenia nie była taka łatwa. Ilość ćwiczeń jakie przerobiliśmy podczas warsztatów wcielając się w rolę uczniów była niezliczona, a były to między innymi ćwiczenia na „rozgrzewkę”, przełamanie barier, uwalnianie umysłu od codziennych problemów, a ich głównym zadaniem było zmuszenie nas do nieszablonowego myślenie. Muszę przyznać, że wykonywanie niecodziennych zadań było dość dużym wyzwaniem dla wielu uczestników kursu. Dzięki nieustającym próbom wychodzenia z codziennej strefy komfortu, zacząłem zauważać pierwsze efekty tych warsztatów. Najbardziej podobały mi się ćwiczenia w grupach – pracowaliśmy w trójkę, a naszym zadaniem było zbudowanie jak najwyższej konstrukcji z pianek i makaronów. Ale największym wyzwaniem był fakt, że każda z osób w grupie miała przypisane pewne umiejętności lub ich brak. Tak więc, pierwsze osoba mogła pracować tylko jedną ręką nie mogąc nic powiedzieć, drugi członek grupy mógł tylko mówić wydając instrukcje dotyczące budowy, bez użycia rąk, a trzecia osoba mogła używać obu rąk, ale miała zasłonięte oczy. I w taki sposób musiała powstać jak najwyższa konstrukcja. Oj, było przy tych działaniach budowlanych bardzo dużo śmiechu, ale też mnóstwo problemów, ze wznoszeniem konstrukcji i komunikacją między członkami grupy. Po mimo tego, nasz odpowiednik Burj Khalifa sięgnął sufitu.
Styl prowadzenia zajęć przez panią Marię był bardzo oryginalny. Zazwyczaj zaczynaliśmy nasze spotkania od ćwiczeń oddechowych w celu uspokojenia umysłu i zrelaksowania się. Następnym elementem naszej porannej rutyny było przeniesienie myśli na papier aby oczyścić umysł od zbędnych tematów, które mogłyby zakłócać proces twórczego myślenia. Dalsza część zajęć była zróżnicowana, ale w znacznej części były to zajęcia praktyczne, również z elementami teorii.
Uczestnictwo w programie Erasmus plus, to nie tylko zajęcia, ale również spotkania z uczestnikami kursu oraz nauczycielami. Wspólne wyjścia i wymiana doświadczeń dotyczących pracy nauczyciela, różnorodnych szkoleń jak np. Erasmus oraz innych kwestii są wartością dodaną każdego wyjazdu. Mój Erasmus 2023 był bardzo udany pod względem pracy i samorozwoju w klasie i poza nią. Wspaniale było uczestniczyć w zajęciach z grupą szczęśliwych ludzi, których pozytywne nastawienie do świata i ludzi było wręcz zaraźliwe. A wisienką na torcie była bardzo dobra organizacja szkoleń i niesamowity urok wyspy. Podczas tygodniowego pobytu na wyspie był też czas aby zobaczyć różne ciekawe miejsca na Teneryfie. Oprócz niezliczonej ilości pięknych plaż, miałem okazję odwiedzić stolice wyspy – Puerto de las Cruz, słynny wąwóz Masca, oraz najwyższY szczyt Hiszpanii – wulkan El Teide, znany z księżycowy krajobrazów, bardzo silnych wiatrów i zmiennej pogody.
Autor: Tomasz Gajdek