Uczestnik mobilności: dr inż. Mirosław Mazurek , Zakład Systemów Złożonych, Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Uczelnia przyjmująca: Universidade da Beira Interior, Convento de Santo António. 6201-001 Covilhã. Portugal. Termin: [27/05/2024] to [31/06/2024], rok akademicki 2023/24.
Przebieg mobilności: W dniach od 27 do 31 czerwca 2024 roku, uczestniczyłem w programie Erasmus+ na Uniwersytecie da Beira Interior w miejscowości Covilhã w Portugali. Wyjazd miał na celu przeprowadzenie ze studentami, jak i pracownikami uczelni przyjmującej zajęć i warsztatów z zakresu wybranych zagadnień bezpieczeństwo i ochrony systemów IT. Dodatkowo celem wyjazdu była wymiana doświadczeń z zakresu cyberbezpieczeństwa w projektach i realizowanych modułach kształcenia. Główne zrealizowane cele mobilności to:
- podniesienie świadomości i promowanie współpracy między uniwersytetami i wydziałami;
- poznanie nowych sposobów nauczania;
- zapoznanie się z uniwersyteckim systemem nauczania informatyki;
- nabycie nowych innowacyjnych umiejętności pedagogicznych i projektowania programów nauczania;
- nawiązanie kontaktu z pracownikami z zagranicy w celu opracowania wspólnych działań służących osiągnięciu celów programu;
- omówienie poziomu badań/publikacji/projektów w dziedzinie cybersecurity w Przemyśle 4.0;
- zapoznanie się z pracą laboratoriów/sprzętu/systemów, które pomagają w dziedzinie informatyki i technologii VR/AR;
- wymiana dobrych praktyk i wzmocnienie współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego;
W szczególności plan pobytu obejmował realizację następujących treści w ramach prowadzonych przeze mnie warsztatów i wykładów otwartych:
Sesja 1. Wybrane aspekty bezpieczeństwa systemów informatycznych. Czas trwania – 4 godziny.
- Szyfrowanie (2 godziny);
- Zagadnienie praktyczne Kryptografii w systemach informatycznych (2 godz.);
- Bezpieczeństwo pracy zdalnej – Wirtualna Sieć Prywatna, szyfrowanie poczty (1 godz.);
Sesja 2. Bezpieczeństwo sieci bezprzewodowych i sieci sensorowych. Czas trwania – 4 godziny.
- Analiza odporności sieci bezprzewodowych.
- Podstawy teoretyczne: zasada działania, wybrane protokoły szyfrowania.
- Symulacja ataku na protokół WEP.
- Atak brute-force na protokół WPA / WPA2-PSK.
- Wpływ protokołu kontroli dostępu do mediów w bezprzewodowych sieciach sensorowych (IoT/IoE) na wdrażanie systemów energooszczędnych;
Cel mobilności został osiągnięty. Zrealizowana mobilność w jednostce zagranicznej przyczyniła się do zwiększenia kompetencji w zakresie rozwoju osobistego, jak i zawodowego. Była okazją do wymiany doświadczeń z zagranicznymi kolegami i studentami, zarówno pod względem dydaktycznym, jak i merytorycznym. Nawiązano współpracę z Profesorem José Salvado (Professor Auxiliar, Assistant Professor, PhD) oraz Profesorem Fernando José da Silva Velez (Assistant Professor and Senior Researcher, PhD, Senior Member IEEE). Wymiana doświadczeń dotyczących badań naukowych i zainteresowań mam nadzieję zaowocuje dalszą współpracą w zakresie inicjatyw edukacyjnych i badawczych.
Zaobserwowane w jednostce przyjmującej standardy i organizacja pracy wpłyną pozytywnie na moją aktywność zawodową poprzez poprawę jakości pracy w wyniku podniesienia kwalifikacji zawodowych w szczególności prowadzenia zajęć w języku obcym. Mając możliwość poznania dobrych praktyki w innej uczelni podczas mobilności, znacząco podniosłem własne umiejętności interpersonalne wymagane w pracy nauczyciela akademickiego, a także pracy naukowej i prezentacji wyników badań naukowych oraz komercjalizacji.