Relacja dr inż. Beaty Piotrowskiej, dr inż. Sabiny Kordana-Obuch i dra inż. Mariusza Starzec
W dniach 22-26.04.2024 mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjeździe w ramach programu Erasmus+ do uczelni partnerskiej w Bratysławie na Słowacji: Slovenská technická univerzita - Slovak University of Technology.
Słowacki Uniwersytet Techniczny w Bratysławie jest najstarszą i największą uczelnią techniczną w tym kraju. Jego historia sięga 1973 roku, jednak pod obecną nazwą funkcjonuje dopiero od roku 1991. Zlokalizowany jest w obrębie Starego Miasta, dzielnicy Bratysławy stanowiącej historyczne centrum stolicy Słowacji, dzięki czemu w sąsiedztwie uczelni nie brakuje instytucji państwowych, obiektów historycznych, urokliwych kamienic czy wąskich uliczek, którymi mieliśmy przyjemność spacerować. Wśród zabytków na szczególną uwagę zasługuje Zamek Bratysławski, będący imponującą budowlą wznoszącą się ponad rzeką Dunaj, z której roztacza się zachwycający widok na miasto. Ogromne wrażenie robi także Katedra św. Marcina oraz Stary Ratusz. W trakcie wyjazdu nie zabrakło również czasu na zwiedzanie innych dzielnic Bratysławy. W pamięci z pewnością na długo pozostaną nam ruiny średniowiecznego Zamku Devín, zlokalizowane na skale u ujścia rzeki Morawy do Dunaju.
Uczelnia oferuje kształcenie na siedmiu wydziałach, w tym na Wydziale Inżynierii Lądowej, który mieliśmy okazję odwiedzić. Podczas wizyty na uczelni towarzyszyli nam pracownicy Katedry inżynierii Sanitarnej i Środowiska: Prof. Stefan Stanko, Prof. Ivona Škultétyová oraz Dr. Réka Wittmanová. Zapoznali nas z obowiązującym na Słowackim Uniwersytecie Technicznym programem nauczania oraz infrastrukturą badawczą jednostki i wydziału. Mieliśmy też okazję wymienić się doświadczeniami z zakresu prowadzonych badań oraz wykorzystywanych w obszarze inżynierii środowiska narzędzi. Podczas pobytu mieliśmy również możliwość wygłosić wykłady poświęcone zrównoważonym rozwiązaniom wodo- i energooszczędnym w budownictwie, ze szczególnym uwzględnieniem systemów odzysku ciepła ze ścieków szarych, systemów recyklingu ścieków szarych, systemów gospodarczego wykorzystania wód opadowych. Ponadto poruszyliśmy zagadnienia związane z prognozowaniem ryzyka powodziowego z wykorzystaniem uczenia maszynowego.
Wyjazd w ramach programu Erasmus+ był dla nas niezwykle cennym doświadczeniem, które nie tylko pozwoliło poszerzyć naszą wiedzę i umiejętności zawodowe, ale także stworzyło idealne warunki do nawiązania kontaktów z partnerami z zagranicznej uczelni. To właśnie ta wizyta zainicjowała naszą aktywność, która zaowocowała publikacją artykułu w materiałach konferencyjnych 13. Edycji Konferencji Młodych Naukowców – KOMVY, odbywającej się pod patronatem Prof. Stefana Stanko. Podczas pobytu mieliśmy także możliwość zapoznać się z historią i kulturą Słowacji.
Bardzo dziękujemy gospodarzom za życzliwe przyjęcie oraz pomoc okazaną przed, jak i w trakcie naszego pobytu w Bratysławie.