W dniach 8 -11 maja 2023 roku miałam przyjemność odbyć wizytę monitoringową w Universidade Lusofona do Porto (ULP) w ramach programu Erasmus+. Założona w 1998 roku uczelnia jest największym prywatnym uniwersytetem w Portugalii.
Głównym celem mojej wizyty było doskonalenie kwalifikacji zawodowych w zakresie wykonywanej pracy oraz wymiana doświadczeń z pracownikami pracującymi na podobnym stanowisku.
Podczas wizyty w ULP
W biurze międzynarodowym powitały mnie Sara Dias oraz Joana Lourenco Dias. Obie panie są koordynatorkami programu Erasmus w uczelni w Porto. Zajmują się zarówno studentami jak i pracownikami przyjeżdzającymi w ramach programu Erasmus. Podczas wizyty omówiłyśmy kwestie dotyczące rekrutacji studentów w ramach Programu. Uczelnia w Porto zgodziła się przyjąć aż 17 naszych studentów w najbliższym roku akademickim 2023/24, mimo, że nasza umowa dotycząca wymiany studentów obejmuję znacznie mniejszą liczbę. Rozmawiałyśmy również o kwestiach dotyczących wdrożenia Erasmus Without Paper i narzędzi stosowanych w obiegu dokumentacji. Zarówna uczelnia nasza jak i Universidade Lusofona do Porto w ramach EWP korzysta już z możliwości przygotowywania przez studentów dokumentu Learning Agreement (porozumienie o realizowanych przedmiotach w uczelni partnerskiej) w wersji online, tzw. OLA.
Podczas mojej wizyty Dział Współpracy Politechniki Rzeszowskiej pomógł uczelni w Porto w realizacji Blended Intensive Programmes. Jedna z tureckich uczelni wycofała się z uczestnictwa w BIP. Za zgodą koordynatora ds. współpracy międzynarodowej PRz, sześciu pracowników Politechniki weźmie udział w tym Programie i wyjedzie do Porto. Umożliwi to naszej uczelni partnerskiej w Porto dokończenie realizacji BIP w ramach Programu Erasmus.
Umowa IIA
Politechnika Rzeszowska ma podpisaną umowę międzyinstytucjonalną z ULP dotyczącą wymiany studentów, pracowników akademickich i kadry administracyjnej. Nasza umowa podpisana w nowym systemie Erasmus Without Paper obowiązuje do 2029 roku.
Trochę danych i historii
Universidade Lusófona powstał w 1998 roku z połączenia Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias i Universidade Lusófona do Porto, dając początek dwóm ośrodkom uniwersyteckim (Lizbona i Porto). To największy prywatny uniwersytet w Portugalii położony w centrum Porto i Lizbony.
Podmiotem prawnie odpowiedzialnym za zarządzanie i rozwój Uniwersytetu jest COFAC – Cooperativa de Formation and Cultural Animation, organizacja edukacyjna typu non-profit z siedzibą w Lizbonie w Portugalii, która jest obecnie największą organizacją edukacyjną typu non-profit w Portugalii, która nie jest finansowana przez państwo.
Nazwa uniwersytetu pochodzi od słowa „Lusophony”, które odnosi się do wszystkich krajów portugalskojęzycznych oraz ich wspólnego pochodzenia językowego i kulturowego.
Celem uczelni jest „nauczanie i badania w różnych dziedzinach nauki, kultury i technologii, z perspektywy interdyscyplinarnej, a zwłaszcza w celu wspierania rozwoju krajów i narodów portugalskojęzycznych”.
Kampusy uniwersyteckie, obecnie określane jako Centro Universitário do Porto i Centro Universitário de Lisboa, znajdują się w centrach obu miast, strategicznie połączonych z całą siecią transportową.
Universidade Lusófona skupia w sumie ponad 16 900 studentów, posiada 15 wydziałów, szkół i instytutów. Oferuje 65 kierunków licencjackich, 70 magisterskich, 4 zintegrowane magisterskie, 8 międzynarodowych magisterskich „Erasmus Mundus”, 2 zawodowe magisterskie i jeden kierunek w nauczaniu na odległość oraz 13 programów doktoranckich i szeroką gamę kursów podyplomowych.
Studenci w Universidade Lusofona do Porto mogą się kształcić na kierunkach: Architektura i urbanistyka, Sztuka i Projektowanie, Nauki polityczne, Europeistyka, Stosunki międzynarodowe, Dyplomacja polityczna i ekonomiczna, Komunikacja audiowizualna i medialna, Gry video i aplikacja multimedialna, Komunikacja, Komunikacja stosowana, Komunikacja, marketing i media cyfrowe, Komunikacja sieci i technologii, Umiejętność korzystania z mediów i informacji oraz obywatelstwa cyfrowego, Sport, Prawo, Ekonomia i zarządzanie, Edukacja, Inżynieria i nauki przyrodnicze, Informatyka i systemy informacyjne, Psychologia, Turystyka.
Według informacji przekazanych przez koordynatorkę Erasmus do najpopularniejszych kierunków studiów wśród studentów należą te związane z mediami i dziennikarstwem.
Parada akademicka w Porto
Podczas mojego pobytu na ulicach Porto trudno było nie zauważyć studentów przechadzających się w czarnych ubraniach. Ta tradycja nazywa się „praxe” i przeniosła się do Porto z Coimbry. „Praxe” to otrzęsiny na portugalskich uczelniach, wymyślone, aby wprowadzić pierwszoroczniaków do studenckiej społeczności. Starsi studenci mają za zadanie przez rok aranżować zabawne sytuacje z udziałem pierwszorocznych studentów. Po ukończonym pierwszym roku studenci mają prawo założyć 'capa e batina. Chłopcy są ubrani w czarny garnitur i koszulę pelerynę, czarny krawat i tradycyjne buty. Dziewczęta w biały top, czarny płaszcz, czarny krawat, spódnicę, rajstopy i buty na niskim obcasie. Jedynie studenci, którzy już przeszli 'praxe' mogą nosić te "oficjalne" stroje.
W centrum Porto 9 maja br. odbyła się wielka parada uczniów. Studenci szli ubrani w czarne togi, a maturzyści w garnitury z laskami i kapeluszami. Dzień wcześniej studenci na ulicach śpiewali piosenki, w których opowiadali o pożegnaniu ze studenckim życiem.
Relacja z parady na Instagramie Porto Canal:
Podobno 'Capa e batina' zainspirowały J. K.Rowling, która mieszkała w Portugalii, gdy zaczęła pisać pierwszy tom powieści o Harrym Potterze.