W dniach 8-12.04.2019 roku odbyliśmy wizytę na Uniwersytecie Lusofona do Porto w Portugalii. Wizytę na Uniwersytecie rozpoczęliśmy od spotkania z Panią prof. Candida Manuel kierująca studiami licencjackimi na kierunku Inżynieria Środowiska oraz z Panem prof. Nuno Fernando Correira dos Santos. Wspólna rozmowa dotyczyła funkcjonowania i organizacji naszych uczelni, struktury roku akademickiego czy jakości kształcenia na poziomie akademickim zarówno w Portugalii jak i w Polsce. Poza tym rozmawialiśmy o prowadzonych pracach badawczych, bazie laboratoryjnej, dostępie do aparatury i oprogramowań.
W ramach zaplanowanych wykładów dla studentów prezentowaliśmy przede wszystkim wyniki naszych badań naukowych.
Na wstępie dr inż. Krzysztof Boryczko z Katedry Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków przekazał słuchaczom informacje promocyjne o naszej Uczelni oraz przedstawił ofertę edukacyjną i możliwości współpracy w ramach programu Erasmus na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Następnie omówił zagadnienia związane z bezpieczeństwem zaopatrzenia w wodę aglomeracji miejskich w prezentacji pt. Failure risk analysis connected with water main pipe network exploitation and delivering poor quality water. Przedstawił także możliwości wykorzystania programu EPANET w analizach niezawodności dostaw wody do mieszkańców. Zagadnienia dotyczące metod analizy ryzyka w systemach zaopatrzenia w wodę szczegółowo przedstawił dr inż. Dawid Szpak z Katedry Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków w prezentacji pt. Methods of risk analysis and assessment of water supply systems. Zwrócił on szczególną uwagę na trudności we wdrażaniu planów bezpieczeństwa wodnego w przedsiębiorstwach wodociągowych i przedstawił autorskie rozwiązania, które mogą usprawnić ten proces.
W kolejnym wykładzie pt. The use of rainwater in the economy dr Monika Zdeb z Zakładu Oczyszczania i Ochrony Wód przedstawiła wyniki badań nad jakością wód deszczowych i wpływie czynników antropogenicznych i naturalnych na tę jakość. Określiła też możliwości wykorzystania wód deszczowych bez ich uzdatniania w różnych gałęziach gospodarki oraz zaprezentowała rezultaty prostych i tanich metod dezynfekcji deszczówki.
Sesję wykładową zamknął wykład pracownika Zakładu Ciepłownictwa i Klimatyzacji, dr inż. Krzysztofa Nowaka nt. Impact of coal and biomass co-combustion process on pollutant concentrations in flue gases and boiler efficiency, w którym przedstawił zagadnienia związane z wpływem współspalania węgla kamiennego i biomasy w wodnych kotłach rusztowych na sprawność wytwarzania ciepła oraz wielkość stężeń i emisji wybranych zanieczyszczeń gazowych podczas pracy kotła z obciążeniami poniżej minimum technicznego
Wygłoszone wykłady stały się inspiracją do rozmów prowadzonych w ramach dyskusji dotyczącej omawianych w prezentacjach zagadnień. Wśród zgromadzonych studentów szczególne zainteresowanie wzbudziła tematyka jakości i możliwości wykorzystania deszczówki w gospodarce. Pytano o metodykę oznaczeń parametrów mikrobiologicznych, techniki poboru próbek wody deszczowej czy sposoby jej dezynfekcji. Profesorowie dyskutowali również o alternatywne możliwości wykorzystania programu EPANET.
Dzięki spotkaniu, stworzono okazję do omówienia potencjalnych sposobów współpracy czy zaprezentowania najnowszych wyników badań. W wyniku wspólnych rozmów istnieje możliwość podjęcia wspólnych prac badawczych w zakresie m. in. mikrobiologii wód. Na czerwiec br. planowana jest wizyta Pani Candidy Manuel podczas której odbędą się warsztaty na temat oznaczeń liczby bakterii w wodzie z wykorzystaniem mikroskopii fluorescencyjnej.
Wizyta w uczelni partnerskiej Uniwersidade Lusofona do Porto stanowiła dla nas doskonałą okazję do edukacji międzykulturowej i międzynarodowej. Pozwoliła zdobyć nowe doświadczenia, kontakty oraz doskonalić umiejętności językowe.