Dominika Ziaja
Katedra Mechaniki Konstrukcji
Politechnika Rzeszowska
Sprawozdanie z pobytu w Universidade Lusofona do Porto (Porto)
w ramach Erasmus+ Mobility Agreement Staff Mobility For Teaching
W maju w Porto czasami także pada deszcz, choć jak twierdzą mieszkańcy – nie jest to typowa pogoda w tym czasie. Łagodny klimat jest wynikiem sąsiedztwa Oceanu Atlantyckiego nad którym leży Porto. W ciągu roku średnie dzienne temperatury wahają się od 14°C zimą do 26°C latem, choć nawet słonecznej pogodzie towarzyszy wiatr.
Porto jest drugim co do wielkości miastem Portugalii, a wraz z sąsiednimi miejscowościami tworzy prawie dwumilionową metropolię. Historia miasta sięga V wieku, kiedy to, ze względu na swoje wyjątkowe położenie u ujścia rzeki Douro do oceanu, Porto (łac. Portus Cale – Port Cale) stanowiło ważny ośrodek handlowy, a nawet dało początek nazwy kraju „Portugalia”. Z czym dziś kojarzy się Porto? Być może ze sławnym na cały świat winem, które nie jest wprawdzie produkowane w samym mieście, a w dolinie rzeki Douro, jednak w magazynach w Porto dojrzewa i właśnie z tego miasta trafiało do Wielkiej Brytanii, gdzie w XVII zyskało swoją sławę, a teraz również na cały świat.
Porto to jednak nie tylko wino, sardynki i czekolada. To również ciekawa architektura, zarówno zabytkowa (stare miasto zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO), jak i zupełnie współczesna. Elewacje wielu budynków ozdabiają charakterystyczne dla Porto kafelki. W szczególności znane są te, pokryte obrazami w niebieskim kolorze (nazywane azulejos). Znakiem rozpoznawczym dla miasta jest dwukondygnacyjny stalowy most Ponte Dom Luís I.
Będąc w Porto nie sposób przejść obojętnie wobec wspaniałych okoliczności przyrody. Zachwycające są zarówno plaże, jak i liczne, kolorowe ogrody z bujną roślinnością, a niemal z każdego pagórka (jest ich bardzo dużo :-) ) rozciągają się piękne widoki.
Mój pobyt w ramach mobilności odbył się w Universidade Lusofona do Porto. Jest to filia największego prywatnego uniwersytetu w Portugalii, którego główna siedziba mieści się w Lizbonie. Na kierunku budownictwo, na którym miałam przyjemność prowadzić wykłady, studenci uczą się w systemie studiów wieczorowych. Wielu z nich łączy studia z pracą w branży budowlanej, dzięki czemu wiedza akademicka i doświadczenie praktyczne uzupełniają się wzajemnie. Czas spędzony ze studentami i pracownikami Universidade Lusofona do Porto uważam za bardzo wartościowy. Mam nadzieję, że wymiana doświadczeń dotyczących zarówno dydaktyki, jak i prowadzenia badań naukowych w Polsce i Portugalii zaowocuje dalszą współpracą w obu wspomnianych obszarach.