Słowacki Uniwersytet Techniczny w Bratysławie (STUBA) prowadzi działalność badawczą i edukacyjną. STU oferuje kształcenie techniczne i angażuje studentów w badania z zakresu nauk przyrodniczych, informatyki, budownictwa, architektury, chemii, przemysłu spożywczego oraz technologii materiałowych.
STUBA (SK BRATISL01) ma wiele umów o współpracy z uczelniami partnerskimi w tym z Politechniką Rzeszowską dla kierunku zarządzanie i budownictwo. Co roku nominuje ok. 300 studentów za granicę na studia. Na 7 wydziałach STU studiuje obecnie ponad 10 000 studentów. Uczelnia prowadzi studia na trzech poziomach – licencjackim, inżynierskim/magisterskim i doktoranckim. Oferuje także programy uczenia się przez całe życie i studia MBA we współpracy z TU Wien.
Podczas wizyty (10-14.06. 2024 r.) w Dziale Współpracy Międzynarodowej mieszczącym się w budynku rektoratu na ulicy Vazovova 5 miałam przyjemność spotkania z kierownikiem Panią Dominiką Repko, która przygotowała tygodniowy program mojej wizyty i spotkania w instytucie zarządzania i planowania przestrzennego oraz spotkanie z Panią Marią Palenikovą, koordynatorem Erasmusa na wydziale architektury. Podczas spotkań rozmawialiśmy na temat procedur rekrutacji na wyjazdy na studia i praktykę, o działaniach w ramach sojuszy europejskich oraz o rozszerzeniu umowy na kolejne kierunki. Wymieniłyśmy również informacje o procedurach rekrutacji na wymianę międzynarodową w ramach Erasmus KA131 oraz zasięgiem działań w Erasmusie pozaeuropejskim. W wyniku rozmów z koordynatorem programu Erasmus na Wydziale Architektury Panią Marią Palianikovą powstała intencja rozszerzenia umowy IIA o kierunek architektura. Umowa została przygotowana w Dashboard i podpisana przez obydwie strony.
Studenci Politechniki zostali zaproszenie do aplikowania na BIP – krótkoterminową mobilność, w ramach której mogą odwiedzić STUBA i przystąpić do wspólnych projektów.
Uniwersytet posiada 1500 miejsc w akademikach oddalonych od budynku rektoratu ok. 15 min drogi piechotą. Mlada Garda jest głównym akademikiem, w którym są kwaterowani zagraniczni studenci. Opłata za jeden miesiąc wynosi od 120-150 Euro w zależności od standardu. Bratysława jest miastem z bardzo dobrze rozwiniętym transportem publicznym. Mieszkańcy są bardzo otwarci i dobrze komunikują się w języku angielskim.
Sojusz w ramach inicjatywy Uniwersytetów Europejskich. W 2020 roku uczelnia przystąpiła do sojuszu w ramach inicjatywy Uniwersytetów Europejskich. Obecnie sojusz EULiST –tworzy 10 partnerów: Uniwersytet Leibniza w Hanowerze, Niemcy, Słowacki Uniwersytet Techniczny w Bratysławie, Uniwersytet LUT, Finlandia, Uniwersytet w Jönköping, Szwecja, Uniwersytet Techniczny w Wiedniu, Austria, Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach, Grecja, Politechnika w Brnie, Czechy Uniwersytet Rey Juana Carlosa w Hiszpanii Uniwersytet w L'Aquila, Włochy, Instytut Mines-Télécom, Francja.
Spotkanie ze studentami z ESN organizacji działającej na STUBA, było bardzo ciekawym doświadczeniem. Studenci zorganizowali spotkanie dla osób planujących aplikowanie do programu, podzieli się swoimi doświadczeniami z pobytu na studiach w uniwersytetach na Litwie, Hiszpanii, we Włoszech i zachęcali studentów z kierunku informatyka do zaplanowania mobilności na najbliższy rok akademicki.
Mgr Nicoletta Rimarcikova, koordynator ds. mobilności przekazała mi informacje o międzynarodowej konferencji na Wydziale Architektury, odbywającej się w terminie mojej wizyty, stąd możliwość bliższego poznania osób pracujących na wydziale.
Pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej promując swoje miasto zwrócili uwagę na osobliwości miasta i rekomendowali: Historical Old City, Bratislava Castel, Mirbach Palace, Slovak National Gallery, Michalska Brana, Sad Janka Krafta, Medicka Zahrada, UFO Bridge. Miasto oferuje zwiedzającym zabytkową zabudowę w starym centrum zachwycając jednocześnie nowoczesnym budownictwem na obrzeżach miasta. Dla studentów kierunku architektura miasto stanowi dobre tło do studiowania.