W dniach 9-13 października 2023 r. przebywałem w Presovie w ramach programu Erasmus +. Instytucją goszczącą był Uniwersytet Techniczny w Koszycach, Wydział Technologii Wytwarzania z siedzibą w Presovie. Językiem mobilności był język angielski.
Plan wyjazdu, zaakceptowany przez obie uczelnie, zakładał przede wszystkim przeprowadzenie 8-u godzin wykładu w zakresie wybranych zagadnień zużycia ostrza narzędzia w procesie wieloosiowego frezowania nadstopów na bazie Ni frezem torusowym. Zrealizowano 4-y godziny wykładu dla studentów pierwszego stopnia (Bachelor Degree) oraz 4-y godziny wykładu dla studentów drugiego stopnia (Master Degree). Ponadto plan zakładał także spotkania z pracownikami wydziału, zapoznanie się z infrastrukturą dydaktyczną oraz naukową. W ten sposób mogłem zyskać szeroki ogląd działalności Wydziału Technologii Wytwarzania.
Czas tam spędzony w ramach mobilności był bardzo owocny, zarówno pod względem nowych doświadczeń dydaktycznych, jak również naukowych. Wszędzie przyjmowano mnie niezwykle serdecznie. Wyznaczeni przez wydział pracownicy poszczególnych jednostek oprowadzili mnie po poszczególnych laboratoriach, mogłem się przyjrzeć codziennej pracy moich słowackich kolegów i koleżanek. Rozmawialiśmy na temat nowoczesnych technik wytwarzania, ze szczególnym uwzględnieniem wieloosiowych technik kształtowania substraktywnego oraz o możliwościach adaptacji nowoczesnych systemów wspomagających ten proces zgodnie z założeniami koncepcji Industry 4.0/5.0.
W trakcie szerokich rozmów z słowackimi kolegami i koleżankami dostrzegłem pewne podobieństwa, m.in. w systemach CAD/CAM/CNC oraz metodyce prowadzonych prac badawczych jak i projektów dydaktycznych. Jest też wiele kwestii, z których możemy być dumni jako i które wzbudziły u Słowaków duże zainteresowanie (m.in. świetnie wyposażone laboratoria, zaangażowanie nauczycieli akademickich w prowadzenie zajęć dydaktycznych oraz prac badawczych). Było to bardzo wzmacniające poczucie własnej wartości.
Dużą inspiracją dla mnie była wizyta w laboratorium jednej z najnowocześniejszych linii zarządzania produkcją, w pełni autorskiego pomysłu koleżanek i kolegów z Słowacji. Zyskałem dzięki temu wiele nowych pomysłów do wspólnej realizacji celów naukowych.
Podsumowując, wyjazd uważam do niezwykle udanych, tak pod względem dydaktycznym, językowym oraz naukowym. Było to dla mnie nowe a zarazem bardzo ciekawe doświadczenie, godne kontynuowania.