W dniach 13-17 maja 2024 r., w ramach programu STA Erasmus+ Mobilność Nauczycieli Akademickich, miałam przyjemność gościć na Uniwersytecie Karola w Pradze. Uniwersytet Karola (Univerzita Karlova) to najstarszy uniwersytet w Europie Środkowej, jeden z najstarszych na świecie i najbardziej prestiżowych uniwersytetów. Uczelnia ta, założona w 1348 r. przez króla Czech Karola IV Luksemburskiego, obecnie składa się z 17 wydziałów, w tym mi. in. wydziałów teologicznych, medycznych, prawa, matematyki i fizyki czy edukacji. Moją wizytę odbyłam w sekcji Chemii Wydziału Nauk (Faculty of Science), konkretnie w Katedrze Chemii Fizycznej i Makromolekularnej, w ramach współpracy z dr. inż. Mariuszem Uchmanem.
W czasie mojego tygodniowego pobytu wygłosiłam wykłady dla dwóch grup studentów. Tematyka moich wystapień dotyczyła zagadnień związanych z charakteryzowaniem morfologii i właściwości polimerów, w szczególności wyznaczania rożnymi metodami średnich mas cząsteczkowych polimerów. Pierwszy wykład, połączony z aktywną dyskusją na temat technik wykorzystujących rozpraszanie światła, zaprezentowałam dla studentów doktorantów w programie nauczania Chemia Makromolekularna (Makromolekulární chemie). Była to grupa studentów realizujących swoją pracę doktorską w Katedrze Chemii Fizycznej i Makromolekularnej. Natomiast drugą część wykładów wygłosiłam dla studentów licencjatu kierunku Chemia (Chemie), w ramach przedmiotu Chemia Makromolekularna (Makromolekulární chemie) realizowanego przez wspomnianą wcześniej Katedrę.
Mój pobyt w Pradze uważam za bardzo udany; pogłębiłam współpracę z dr. Uchmanem, przedyskutowaliśmy możliwości realizowania projektów naukowych, także we współpracy z pracownikami Instytut Chemii Makromolekularnej Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. Moją uwagę zwrócił fakt znaczenia w Czechach tytułu inżyniera – jest to tytuł bardzo szanowany przez społeczeństwo i stawiany na podobnym poziomie jak stopień doktora.
Ponadto miałam możliwość zwiedzania i poznania wielokulturowej Pragi, miasta pięknie usytuowanego na dziewięciu wzgórzach w dolinie rzeki Wełtawy. Udało mi się odwiedzić bardzo popularny Most Karola, Zamek Praski, Rynek Staromiejski, Hradczany, Wyszehrad i Wzgórze Petrin. Zwiedziłam także Bibliotekę klasztoru na Strahovie.
Program Erasmus+, który gorąco wszystkim polecam, to według mnie możliwość poszerzenia swoich umiejętności i kompetencji zawodowych, nawiązania nowych kontaktów i wzmocnienia współpracy naukowej, poznania innych zwyczajów (studenci, z którymi miałam styczność pochodzili z różnych stron świata). To także możliwość poznania nowych miejsc, historii i kultury innych państw.