dr inż. Bernardeta Dębska
mgr inż. Joanna Krasoń
Zakład Budownictwa Ogólnego
Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury
Politechnika Rzeszowska
Sprawozdanie z wyjazdu
w ramach programu Erasmus+
Universidade de Aveiro, Portugalia
W dniach 24-28.09.2018 roku odbyłyśmy wizytę na Uniwersytecie w Aveiro w Portugalii. Ze względu na profil naszych zainteresowań, główną część naszego pobytu spędziłyśmy w jednostce: Department of Civil Engineering. Wizytę rozpoczęłyśmy od spotkania z Dziekanem tego Wydziału, Profesorem Nuno Filipe Ferreira Soares Borges Lopes, który zapoznał nas ze specyfiką funkcjonowania Uczelni.
W ramach zaplanowanych wykładów dla studentów dr inż. Bernardeta Dębska przeprowadziła prezentacje takich zagadnień, jak: przedstawienie możliwości wynikających z zastosowania metod planowania eksperymentu w analizie materiałów budowlanych, zaprawy na bazie żywicy - definicje, właściwości, możliwości zastosowania i modyfikacji oraz możliwości modyfikowania kompozytów żywicznych materiałami odpadowymi.
Następnie mgr inż. Joanna Krasoń w swojej prezentacji przedstawiła informacje o Politechnice Rzeszowskiej, Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury oraz Zakładzie Budownictwa Ogólnego. Prezentując Zakład Budownictwa Ogólnego zwróciła uwagę na istniejące w Zakładzie laboratoria oraz aparaturowe wyposażenie badawcze a także na specyfikę prowadzonych badań wykorzystujących odnawialne źródła energii. W drugiej części prezentacji przedstawiła informacje o studenckiej wymianie w ramach programu Ersamus+, zachęcając studentów z Uniwersytetu w Aveiro do przyjazdu na Politechnikę Rzeszowską.
Wygłoszone wykłady stały się inspiracją do rozmów prowadzonych w ramach tzw. spotkań technicznych. Ze strony uczelni partnerskiej uczestniczyli w nich m.in. Profesor Victor Miguel Carneiro de Sousa Ferreira, który prowadzi badania dotyczące materiałów konstrukcyjnych oraz Profesor Romeu de Silva Vicente, którego profil badawczy obejmuje możliwości zastosowania w budownictwie materiałów zmiennofazowych. Dzięki spotkaniu, stworzono okazję do omówienia potencjalnych sposobów współpracy, zaprezentowania najnowszych wyników badań, biorąc pod uwagę możliwość podjęcia wspólnych prac badawczych w zakresie nowych kompozytów budowlanych. Omówiono możliwości ubiegania się o wspólny projekt badawczy finansowany ze środków europejskich.
Podczas jednego ze spotkań, podjęto rozmowy na temat organizowanej przez Zakład Budownictwa Ogólnego cyklicznych konferencji naukowych w Polańczyku. Zaprosiłyśmy osoby uczestniczące w spotkaniach do przyjazdu i uczestnictwa w najbliższej Konferencji Solina 2020. Równocześnie w najbliższym czasie zostanie przedstawiona propozycja uczestnictwa w Radzie Naukowej Czasopisma JCEEA dla Profesorów, którzy brali udział w zorganizowanych przez Universidade de Aveiro spotkaniach.
Osobny punkt naszej wizyty stanowiło zwiedzanie bogatej bazy laboratoryjnej Wydziału i zapoznanie się z funkcjonowaniem posiadanej aparatury i urządzeń badawczych, co umożliwi wykorzystanie nowo nabytej wiedzy i doświadczenia na macierzystej Uczelni.
Wizyta w uczelni partnerskiej stanowiła dla nas doskonałą okazję do edukacji międzykulturowej i międzynarodowej. Pozwoliła zdobyć nowe doświadczenia, kontakty i doskonalić umiejętności językowe. Dowiedziałyśmy się również, w jaki sposób niektóre wybrane zagadnienia są postrzegane w innym środowisku, jednocześnie promując macierzystą uczelnię za granicą.