W dniach 10-14 czerwca Monika Stanisz i Joanna Ruszel z Działu Współpracy Międzynarodowej odwiedziły słowacką uczelnię partnerską Technical University of Košice (TUKE). W biurze Międzynarodowym powitała nas Michaela Blašková, koordynator do spraw związanych z Erasmusem europejskim.
Politechnika znajduje się w drugim co do wielkości mieście na Słowacji i została założona w 1952 roku, kiedy to utworzono Wydziały Inżynierii Ciężkiej, Wydział Górniczy i Wydział Hutniczy. W 1960 r. powstał Wydział Elektryczny, a w 1978 r. Wydział Elektryczny. Uczelnia została później przemianowana na politechnikę i stała się jedną z najbardziej wpływowych i prestiżowych instytucji w regionie. Obecnie na TUKE składa się z wydziałów:
Wydział Górnictwa, Ekologii, Sterowania Procesami i Geotechnologii
Wydział Materiałów, Metalurgii i Recyklingu
Wydział Inżynierii Mechanicznej
Wydział Elektrotechniki i Informatyki
Wydział Inżynierii Lądowej
Wydział Ekonomii
Wydział Technologii Wytwarzania
Humanistyka
Wydział Aeronautyki
Łączna liczba studentów to ponad 10 000. Z tej liczby ponad 8 700 studentów studiów stacjonarnych na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych. Pracuje tu ponad 700 profesorów, docentów i adiunktów oraz tyle samo personelu badawczego i administracyjnego. W TUKE studiuje 13% studentów zagranicznych.
Podczas spotkań omówiono zasady realizacji wymian akademickich, które z TUKE opierają się głównie na mobilności kadry akademickiej z Wydziałów: Zarządzania, Elektrotechniki i Informatyki, Budowy Maszyn i Lotnictwa. Uczelnia realizuje także projekt Uniwersytetów Europejskich pod nazwą sieci Ulysseus, w której skład wchodzi 7 uczelni z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Czarnogóry. Rokrocznie uczelnia przyjmuje ok 50 studentów w programie Erasmus, lecz jak zauważyła koordynatorka liczby te w ostatnim roku wzrosły o 20%. Studenci kwaterowani są w domach studenckich na kampusie. Liczba dostępnych miejsc to 40, więc jeśli zostanie przekroczona studenci szukają zakwaterowania na rynku prywatnym. Pomaga im w tym lokalne biuro ESN, które w Koszycach bardzo prężnie działa, organizując jednocześnie wiele spotkań integracyjnych dla Erasmusów. Zajęcie prowadzone są w formie tutorialu. Erasmusi posiadający kartę ISIC mogą ubiegać się o zwrot wysokości podatku za produkty i usługi zakupione na terenie kampusu. Najchętniej TUKE wybierają Francuzi, a studenci wyjeżdżający udają się głównie do Hiszpanii.
Terminy nominacji
do 1 czerwca na semestr zimowy
do 1 listopada na semestr letni
Terminy składania wniosków
do 30 czerwca na semestr zimowy (od września do lutego) i cały rok akademicki (od września do czerwca)
do 30 listopada na semestr letni (od lutego do czerwca)