Moje tygodniowe szkolenie, w ramach programu Erasmus+ dla pracowników uczelni wyższych niebędących nauczycielami akademickimi, rozpoczęło się 8 lipca br. Gościłem na włoskim Uniwersytecie w Cagliari (Sardynia).
Università degli Studi di Cagliari powstał w 1620 roku. Obecnie podzielony jest na sześć wydziałów: Wydział Biologii i Farmacji, Wydział Inżynierii i Architektury, Wydział Medycyny i Chirurgii, Wydział Nauk Ścisłych, Wydział Nauk Ekonomicznych, Prawnych i Politycznych oraz Wydział Nauk Humanistycznych. Na uczelni uczy się ponad 24 tysiące studentów. Ośrodek ten oferuje 47 kierunków na studiach I stopnia, 38 programów magisterskich
i 16 kursów doktoranckich.
W ramach stażu osobą, z którą byłem w stałym kontakcie, była Pani Katalin Vegvari, pracująca na co dzień w biurze współpracy międzynarodowej.
Podczas kilkudniowego pobytu na uczelni odbyłem szkolenie w bibliotece „Biblioteca del Distretto Tecnologico”, gdzie miałem okazję zapoznać się z jej bogatymi zbiorami materiałów drukowanych i cyfrowych, realizowanymi tam zadaniami oraz ofertą usług proponowanych dla studentów i pracowników. Odwiedziłem zarządzany przez uczelnię ogród botaniczny „Orto Botanico dell'Università di Cagliari”, gdzie w ramach wizyty studyjnej zapoznałem się
z historią jego powstania oraz kluczowymi funkcjami realizowanych tam badań.
Zwiedziłem jednostki administracyjne, katedry i laboratoria Wydziału Architektury i Inżynierii, gdzie w towarzystwie pracowników miałem okazję zapoznać się z charakterystyką pracy na tamtejszej uczelni, poznać stosowane tam rozwiązania technologiczne, a także brać udział w prowadzonych badaniach i poznać ofertę naukowo-dydaktyczną. Uczestniczyłem również w spotkaniach w biurze współpracy międzynarodowej „International Students Mobility Office KAralis”, gdzie zaprezentowano mi międzynarodowe programy organizowane przez Uniwersytet w Cagliari oraz potencjalne możliwości współpracy między PRz a UNICA.
Wyjazd oceniam bardzo pozytywnie. Spotkałem wiele życzliwych i pomocnych osób, zostałem szczegółowo zapoznany zarówno z kwestiami administracyjnymi, jak i naukowymi, oraz nawiązałem cenne kontakty na przyszłość.