W dniach od 7 do 11 kwietnia 2025 r. uczestniczyłam w zajęciach prowadzonych w ramach International Staff Week. Szkolenie zostało przygotowane przez Welcome Office Uniwersytetu Palackiego (UP) w Ołomuńcu pod tytułem „Break Boundaries, Build Bridges: Innovative Strategies for International Community Services”. Tygodniowe szkolenie został otwarte przez rektora Martina Procházkę i Alenę Vyskočilovą, kierownika Welcome Office. Następnie były prezentację międzynarodowych uczestników szkolenia. Intensywny dzień zakończył się 1,5 godzinnym spacerem po starówce Ołomuńca.
We wtorek program szkolenia obejmował zagadnienia związane z dobrym samopoczuciem (Well-Being & Yoga). Dzień rozpoczął się od sesji medytacyjnej prowadzonej przez studenta – zaangażowanego w program ambasadorski Petera Dauda, studenta z Tanzanii odbywającego studia w UP w ramach programu Erasmus. Program ambasadorski to autorski program pracowników Welcome Office UP mający na celu lepszą współpracę z pracowników biura i międzynarodowych studentów. Następnie były zajęcia jogi prowadzone przez Martina Kudláčka. Po porannej sesji uczestniczyliśmy w intensywnych warsztatach, których moderatorem był Pavol Flekač, pracowaliśmy w zespołach nad strategiami poprawy usług wsparcia dla studentów zagranicznych. Dzień zakończył się wizytą w Instytucie Zdrowia Społecznego (OUSHI), gdzie Eva Migaľová zapoznała nas z metodą Wywiadu Motywującego – cennym narzędziem skutecznej i empatycznej komunikacji, po czym przeprowadzaliśmy wywiady według tej metody („Tour of the Institute of Social Health (OUSHI) & Communication Skills Workshop”).
Program szkolenia na środę zaprowadził nas na Wydział Lekarski i Stomatologiczny, gdzie ambasador Chu Kung-Te (student z Chin) oprowadził nas po Wydziale. Zadania w tym dniu były skoncentrowane na kompetencjach kulturowych w usługach wsparcia dla studentów, Prof. Jaroslav Šotola, antropolog poprowadził interesujące, aktywne warsztaty w dziedzinie różnorodności kulturowej „Intercultural Sensitivity for a Diverse World”. Z kolei prof. Michaela Antonín Malaníková przygotowała interaktywną sesję poświęconą roli rzecznika praw obywatelskich „Ombudspersons in a Globalized HEI Landscape”, w ramach której pracowaliśmy w zespołach opracowując możliwe rozwiązania trudnych sytuacji personalnych pojawiających się w społeczności akademickiej. Na zakończenie dnia zostaliśmy zaproszeni na uroczysty obiad do miejscowej fabryki TVARG, gdzie mieliśmy okazję poznać produkcję wyjątkowego, regionalnego przysmaku - ołomunieckiego twarożku (Olomouc tvarůžky), a następnie spędziliśmy relaksujący wieczór na poznawaniu lokalnych tradycji i dziedzictwa kulinarnego.
W zajęcia odbywały się ponownie w biurze Welcome Office, zaczynając od sesji poświęconej pierwszym doświadczeniom zawodowym uczestników, którą poprowadziła ambasador Inna Arakelova (studentka). Następnie głos zabrały Markéta Šemberová i Zuzana Pejpková, które przedstawiły inicjatywy uniwersyteckiego Biura Karier wspierające szanse studentów na zatrudnienie i rozwój kariery. Z kolei Veronika Poláková przedstawiła informacje na temat wsparcia prawnego i administracyjnego dostępnego dla pracowników zagranicznych przez biuro Services for Foreign Employees. Wszystkie wystąpienia kończyły się ożywioną dyskusją uczestników szkolenia z wymianą doświadczeń zawodowych w tych dziedzinach. Po krótkiej przerwie Vendula Lužná podzieliła się najlepszymi praktykami w zakresie komunikacji naukowej („Popularization of Science”), a Hana Kupková z CATRIN przedstawiła praktyczne strategie kierowania efektywnymi zespołami międzynarodowymi („ Best Practices at CATRIN”).
Kolejnym urozmaiceniem dnia była prezentacja Kateřiny Biolkovej, która podkreśliła współpracę uniwersytetu z Archidiecezjalną Organizacją Charytatywną (pierwsza organizacja Caritas w Czechach powstała właśnie w Ołomuncu), a dzień zakończył się prezentacją Lisy Du z Instytutu Konfucjusza, podczas których to zajęć m.in. mogliśmy spróbować napisać liczebniki po chińsku używając chińskiego przyborów (tuszu, papieru ryżowego oraz pędzelka) oraz otrzymać obrazki ze swoimi imionami przedstawionym za pomocą alfabetu chińskiego.
Ostatni dzień programu był w zabytkowym budynku uczelni Konvikvie (pojezuicki konwikt). Ambasador Kivanc Gordu (student z Turcji) poprowadził sesję refleksyjną, zachęcając uczestników do spojrzenia wstecz na wspólne doświadczenia z tego tygodnia, kluczowe wnioski i nawiązane kontakty, po czym każdy podzielił się swoimi refleksjami, odczuciami, wrażeniami itp.
Program zakończył się prezentacją Michaeli Oplíštilovej i Michała Urbana z Agencji Narodowej Programu Erasmus w Czechach, którzy przedstawili przegląd aktualnych tendencji internacjonalizacyjnych w szkolnictwie wyższym („Current Trends in HEI Internationalisation”). Tydzień zakończył się ceremonią wręczenia certyfikatów, którą poprowadziła Jitka Králová.