mgr Grażyna Bursztyn-Bajorska
Biblioteka Politechniki Rzeszowskiej
Sprawozdanie
Erasmus+ Wiedeń Uniwersytet Techniczny 20-24.05.2019
W dniach 20-24.05.2019 r. uczestniczyłam w programie Erasmus+ Biblioteka na Uniwersytecie Technicznym we Wiedniu, który jest największą uczelnią techniczną w Austrii.
Został on założony w 1815 r. przez Franciszka II Habsburga i kształci obecnie prawie 28.000 studentów na 8 wydziałach:
- Architektury i Planowania przestrzennego,
- Budownictwa,
- Elektrotechniki i Technologii informacyjnej,
- Informatyki,
- Inżynierii mechanicznej i nauk o przemyśle,
- Matematyki i Geoinformacji,
- Fizyki,
- Chemii technicznej.
Biblioteka Główna Uniwersytetu Technicznego oraz Biblioteki Wydziałowe zapewniają dostęp do literatury studentom i pracownikom naukowym oraz osobom spoza Uczelni. Zarejestrowanych jest ponad 53.000 czytelników.
W tegorocznym tygodniu Erasmus+ Biblioteka TU Wien uczestniczyło 15 bibliotekarzy z całej Europy, od Portugalii po Łotwę. Najliczniej, bo aż 4 osoby, przybyły z Hiszpanii. Służyło to wymianie doświadczeń i prezentowaniu specyfiki pracy na uczelniach różnego typu (od uczelni muzycznej, gdzie biblioteka musi zapewniać sale do ćwiczeń, np. w Rumunii, przez techniczne aż po medyczną, np. w Portugalii, gdzie prowadzone są prace związane z dokumentacją chorób tropikalnych byłych kolonii).
Ta międzynarodowa grupa uczestniczyła w bardzo bogatym programie prowadzonym przez bibliotekarzy Uniwersytetu Technicznego, który obejmował wiele prezentacji, wykładów i dyskusji dotyczących usług, systemu informacyjno-wyszukiwawczego, strategii, organizacji, zarządzania, publikowania, wydawnictwa, bibliotek wydziałowych i bibliotekarzy łącznikowych.
Zostaliśmy oprowadzeni po Bibliotece Głównej, Bibliotece Wydziału Chemicznego i Mechanicznego (gdzie z wieżowca podziwialiśmy panoramę centrum Wiednia) oraz po kampusie Uniwersytetu Technicznego, który ma lokalizację w centrum Wiednia.
Ogromną radość sprawiła nam wizyta w Bibliotece Narodowej, gdzie wraz z panią dyrektor Guba zostaliśmy oprowadzeni po wielowiekowych zbiorach i salach.
Spotkanie z nowoczesnością w architekturze przeżyliśmy natomiast podczas zwiedzania kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego, który został zbudowany w ciągu trzech lat w nowej, dotychczas niezabudowanej lokalizacji, a którego centralne miejsce zajmuje „Library and Learnig Center”. Ta trochę szokująca budowla została przez architekta algiersko-brytyjskiego pochodzenia Zaha Hadid bardzo starannie przemyślana nie tylko od strony technicznego wyposażenia i grzewczo-klimatyzacyjnej eksploatacji, ale głównie jako miejsce nauki/pracy indywidualnej i grupowej. Sprzyjają temu odpowiednio do okien ustawione biurka, kolorowe wykładziny, przegrody i miejsca wypoczynku uzgodnione w fazie projektowania przez obecnego dyrektora Biblioteki, który oprowadzał nas z ogromnym zaangażowaniem. Nie bez radości powiedziałam, że to co planuje zmienić, np. na wrzutnię z przeźroczystą szybą, jest już w Bibliotece PRz.
Otrzymane materiały promocyjne z PRz (broszury i ulotki) przekazałam w Bibliotece oraz w Dziale Współpracy Międzynarodowej. Rozmawiałam z kierownikiem Działu mgr Andreas-em Zemann oraz z panem Xaver-em Wolski, którym zaprezentowałam PRz jako dobre miejsce dla studiów zagranicznych w języku angielskim dla austriackich studentów. Kierownik Działu zobowiązał się do rozesłania zapytań na Wydziały odnośnie zapotrzebowania na współpracę naukową w określonych dziedzinach.