Sprawozdanie z wyjazdu w ramach programu ERASMUS+
Staff Mobility For Teaching
Pracownicy: dr inż. Kazimierz KAMUDA i dr inż. Dariusz KLEPACKI (Zakład Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, Wydział Elektrotechniki i Informatyki, Politechnika Rzeszowska).
Miejsce i data pobytu: Universidade Lusofona, Lisbona, Portugalia - Faculty of Engineering. 06-10.05.2024.
Pobyt w partnerskiej uczelni przebiegł w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Bezpośrednią opiekę nad pracownikami PRz sprawował prof. Joao Canto, który koordynował wszystkie aktywności podczas pobytu.
W ramach pobytu na Uniwersytecie Lusofona pracownicy Politechniki Rzeszowskiej przeprowadzili cykl tematycznych wykładów:
- Dr inż. Kazimierz Kamuda: New DVB-T2/HEVC digital terrestrial television broadcasting standard.
- Dr inż. Dariusz Klepacki: Fundamentals of electronic circuit design (from concept to mass production).
Wykłady te spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno studentów, jak i niektórych pracowników wydziału. Po skończeniu każdego wykładu występowała seria pytań co świadczy o aktualności poruszanej problematyki.
Oprócz tematycznych wykładów pracownicy PRz zaprezentowali ofertę Politechniki Rzeszowskiej jako potencjalne miejsce przyjazdu pracowników i studentów w ramach programu ERASMUS. Mnogość szczegółowych pytań może świadczyć o poważnym zainteresowaniu naszą uczelnią pod kątem w/w aktywności.
Indywidualne rozmowy z prof. Canto wykazały zbieżność tematyki badawczej prowadzonej przez Zakład Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych (WEiI, PRz) oraz Wydział Inżynierii Uniwersytetu Lusofona. Strony uzgodniły, że podejmą próbę wzajemnej współpracy, a zaczątkiem jej ma być potencjalna wizyta prof. Joao Canto w Politechnice Rzeszowskiej w październiku bieżącego roku. Planowana jest też inicjatywa rozszerzenia programu ERASMUS+ o Wydział Chemiczny PRz z uwagi na interdyscyplinarność badań prowadzonych na Wydziale Inżynierii Uniwersytetu Lusofona.
W ramach wizyty pracownicy PRz odbyli także rozmowy z władzami wydziału oraz osobami odpowiedzialnymi za współpracę międzynarodową na Uniwersytecie Lusofona.
Oddzielną część pobytu na Uniwersytecie stanowiły wizyty w laboratoriach badawczych i dydaktycznych, w których możliwe było zapoznanie się z potencjałem badawczym oraz sprzętem laboratoryjnym, z którego korzystają studenci podczas zajęć praktycznych.
Dodatkową wartością wyjazdu do Lizbony była możliwość poznania tamtejszej kultury oraz zwiedzenie najważniejszych zabytków i atrakcji zarówno samej Lizbony, jak i okolicznych miejscowości (Sintra, Cascais).
Podsumowując, wyjazd należy uznać za bardzo udany i przynoszący wymierne efekty w postaci nawiązanych ko