Sprawozdanie z wyjazdu w ramach programu Erasmus+ Staff Mobility For Teaching w Universidade Lusófona w Lizbonie
W dniach od 13 do 17 maja 2019 roku odbyłem wizytę w Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias w Lizbonie, Portugalia. Celem wizyty było wygłoszenia wykładów w ramach programu Erasmus+ Staff Mobility for Teaching. Universidade Lusófona jest największą uczelnią prywatną w Portugalii. Obecnie na uczelni kształci się kilkanaście tysięcy studentów na dziesięciu wydziałach. Uniwersytet Lusofona znajduj się w uniwersyteckie części Lizbony tj. Campo Grande.
Na uniwersytecie spotkałem się z prof. Fernando Duarte, który pełni funkcję dyrektora Wydziału Inżynierii i jednocześnie kierownika studiów na kierunku elektrotechnika (Director Faculty of Engineering and Director of the Electrotechnical Engineering course), oraz profesorem Perdo Fernandesem, z kierunku biotechnologia. Zapoznałem się z planami studiów na tych kierunkach, przedmiotami zawodowymi oraz ich związkiem z zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy. Zapoznałem się również z wyposażeniem laboratoryjnym oraz pracowniami komputerowymi. Podczas pobytu miałem także okazję wymienić się doświadczeniami odnośnie nauczenia przedmiotów związanych z informatyką i elektrotechniką z oraz poznać dobre praktyki panujące na uniwersytecie w zakresie kształcenia na kierunkach technicznych. Spotkałem się również z Dr. Elisabete Lourenço, z lokalnego biura ds. współpracy międzynarodowej, która przedstawił mi charakterystykę uczelni.
Tematyka wykładów obejmowała w dużej części wyniki moich badań naukowych. Pierwszy cykl wykładów i prezentacji dotyczył metod prognozowania energii w systemach fotowoltaicznych z wykorzystaniem min. metod sztucznej inteligencji, w różnych horyzontach czasowych („Methods for forecasting electricity generation in photovoltaic systems”). Drugi cykl wykładów dotyczył implementacji w Matlabie procesu próbkowania i kwantyzacji sygnałów analogowych w zakresie cyfrowego przetwarzania sygnałów („Discretization and quantization of continuous signals using Matlab”). Słuchaczami byli studenci drugiego i trzeciego roku elektrotechniki i niektórzy wykładowcy. Po wygłoszeniu referatów i prezentacji programów symulacyjnych odbyły się dyskusje z pracownikami i studentami dotyczące prezentowanej tematyki.
Wizyta w uczelni partnerskiej Uniwersidade Lusofona w Lizbonie stanowiła dla mnie doskonałą okazję do edukacji międzynarodowej jak również nawiązaniem nowych kontaktów.
dr inż. Grzegrz Drałus
Katedra Elektrotechniki i Podstaw Informatyki
Wydział Elektrotechniki i Informatyki