Założycielem Politecnico di Milano był Francesco Brioschi (1824-1897), matematyk, inżynier i polityk. 29 listopada 1863 powołał, jako sekretarz generalny Ministerstwa Edukacji, Wyższy Instytut Techniczny, pierwszą uczelnię techniczną we Włoszech i został jego dyrektorem. W 1937 roku uczelnia zyskała status uniwersytetu. Na Politechnice w Mediolanie studiuje obecnie ok 40 tys. studentów. Uczelnia posiada kilka kampusów we Włoszech i jeden w Chinach w Xian.
Politechnika Rzeszowska podpisała umowę dotyczącą kierunku Inżynieria Biomedyczna na uczelni w Mediolanie, a w PRz jest to specjalność Inżynieria w medycynie na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej. Oferowane na tym kierunku w Politecnico di Milano kursy obejmują zagadnienia od biomechaniki po elektronikę, od biomateriałów po charakterystykę komórek i tkanek, od przetwarzania sygnałów biologicznych i obrazów po informatykę medyczną, od bioinformatyki po chirurgię i robotykę rehabilitacyjną.
Na 1 roku studiów I stopniu wszyscy studenci mają takie same przedmioty, dopiero na 2 roku wybierają konkretny kierunek. Przedmioty na I stopniu są tylko po włosku
Na II stopniu przedmioty w większości prowadzone są w języku angielskim. Dostępnych jest pięć ścieżek szkolenia: Biomechanika i biomateriały, Inżynieria komórkowa, tkankowa i biotechnologiczna, Inżynieria kliniczna, Technologie elektroniczne, Bioinżynieria informacyjna.
Wybór kursów ze wszystkich ścieżek:
Matematyczne i cyfrowe metody inżynierii, Bioinżynieria układu ruchowego, Mechanika struktur biologicznych, Bioinżynieria układu autonomicznego i oddechowego, Dynamika biopłynów, Projektowanie biomechaniczne, Biomaszyny (z laboratorium), Biomateriały, Endoprotezy, Biomimetyka i inżynieria tkankowa, Zastosowania biotechnologiczne i bioreaktory, Systemy podtrzymywania życia, Laboratorium charakterystyki tkanek, Laboratorium biomateriałów, Laboratorium analizy instrumentalnej, Laboratorium dynamiki biopłynów, Laboratorium projektowania biomechanicznego, Laboratorium biomechaniki obliczeniowej. Student może wybierać przedmioty z tych ścieżek nauczania, które bardziej go interesują.
Opis przedmiotów, wymagań, rodzajów laboratoriów, zajęć itp. w ramach specjalności Biomedical Engineering
Kursy AMBASSADOR nie są dostępne dla przyjeżdzających studentów. Kursy LAB, TRANSVERSAL LAB i CAPSTONE przyjmują tylko ograniczoną liczbę studentów. Osoby, które chcą wziąć udział w którymkolwiek z nich, muszą zgłosić się do konkursu pod koniec sierpnia - na początku września, niezależnie od konkretnego semestru mobilności. Wiele przedmiotów SOFT SKILLS przyjmuje także tylko ograniczoną liczbę studentów, ale proces zapisów zależy od konkretnej szkoły organizującej kurs.
Erasmus
W ramach programu Erasmus+ realizowane są zarówno unijne jak i pozaunijne mobilności w ramach wymiany studentów i pracowników z instytucjami szkolnictwa wyższego (HEI). Uczelnia podpisała ok 600 umów bilateralnych z uczelniami UE oraz spoza UE. Średnio około 2500 studentów Politechniki Mediolańskiej wyjeżdża na studia do uczelni partnerskich i mniej więcej tyle samo przyjeżdża. Uczelnia w r. ak. 2023/2024 wydała 170 podwójnych dyplomów.
Terminy nominacji
- 1 do 30 kwietnia na semestr zimowy
- 1 do 31 października na semestr letni
Aplikacja on-line
Wraz z wymaganymi dokumentami
Wykaz zaliczeń – Transcript of Records (TR) nie jest wystawiany w wersji papierowej, jedynie może zostać pobrany przez upoważnioną osobę z uczelni wysyłającej z systemu Politechniki Mediolańskiej.
System ocen
Najwyższą oceną jest 30, tak więc oznaczenie 30/30 oznacza zdany egzamin na ocenę bardzo dobrą, a z kolei 30/18 oznacza niezdany egzamin. Po przyjeździe studenci mają 3 dni na rejestracje na przedmioty, laboratoria i egzaminy oraz otrzymuje legitymację studencką (PoliCard), Kampus Leonardo, Via Camillo Golgi 42, Budynek 22. W ciągu pierwszego tygodnia pobytu można dokonać zmian w LA/OLA. W trakcie semestru nie ma kolokwiów, ocena jest tylko jedna, końcowa zawierająca ocenę za ewentualne projekty oraz za egzamin (często 2 etapowy: ustny i pisemny). Zajęcia są w Kampus Leonardo, Via Camillo Golgi 39, Budynek 21.
Zakwaterowanie
Rezerwacji miejsc w akademikach Politecnico di Milano można dokonać za pośrednictwem platformy internetowej. Procedury rezerwacji są otwierane każdego roku, począwszy od czerwca. Aby uzyskać dostęp do platformy Residence Service trzeba użyć swoich danych logowania (kod użytkownika i hasło). Uczelnia posiada akademiki, jednak liczba miejsc jest niewystarczająca, w mieście jest ok 7 uczelni i około 200 tys. studentów, z czego tylko 11 tys. mieszka w akademikach. Studenci najczęściej musza wynajmować pokoje w mieszkaniach na mieście, koszt dwuosobowego pokoju to ok 450-500 EUR, a pojedynczego 700-800 EUR.
Kurs językowy
Uczelnia oferuje kurs języka włoskiego 40 godzin, 100 EUR, spotkania 2 razy w tygodniu. Jest także kurs Benevento in Italia, bezpłatny opisujacy przyjazd do Politechnki Mediolańskiej dwójki studentów Anny i Alexa, spotykających studentów włoskich I 2 nauczycieli akademickich, którzy im pomagają.
Wyżywienie
Lista dostępnych kantyn i barów oraz możliowsci korzystania z mikrofalówek
https://www.polimi.it/en/campus-and-services/canteens-and-cafes
Kalendarz akademicki
Studenckie stowarzyszenia, kluby, rozrywka
https://www.polimi.it/en/students/representatives-and-associations
m.in. sieć studencka ESN oferuje wiele ciekawych projektów
Rozrywka https://www.polimi.it/en/campus-and-services/sport-and-leisure
Buddy
Na uczelnia aktywnie działa system Buddy https://www.polimi.it/en/campus-and-services/sport-and-leisure/buddy-project