W dniach 15.07-19.07.2024 mieliśmy przyjemność odbyć szkolenie w ramach programu Erasmus+ na portugalskim Uniwersytecie w mieście Covilhã.
Miasto, w którym został ulokowany Uniwersytet, jest położone u podnóży pasma górskiego Serra da Estrela i charakteryzuje się znaczną różnicą wysokości terenu (350 m). Jednak to właśnie dodaje uroku temu miejscu. Udogodnieniem dla np. osób starszych są bez wątpienia windy, które pomagają pokonać tę wysokości.
Za datę powstania Universidade da Beira Interior (UBI) przyjmuję się początek lat 70. XX wieku, a rok 1975 uznaje się za początek kształcenia studentów – wtedy to przyjęto pierwsze 143 osoby na kierunkach Inżynieria Tekstylna oraz Administracja i Księgowość. Dziś UBI kształci ponad 8000 studentów na pięciu wydziałach i trzech stopniach kształcenia oferując dobrze wyposażone zaplecze laboratoriów.
Cechą charakterystyczna dla Uniwersytetu jest to, że mieści się on w budynkach po dawnej fabryce wełny, co jest związane z historią miasta i jego włókienniczą przeszłością. W piwnicach jednego z głównych budynków znajduje się nawet miejsce celebrujące tamte wydarzenia – muzeum przemysłu wełniarskiego, które bez wątpienia warto odwiedzić.
Podczas stażu Naszym opiekunem był Profesor Abilio Silva z Katedry Inżynierii Elektromechanicznej, który zapoznał nas ze strukturą uczelni, jej zapleczem badawczym oraz przedstawił jak wygląda proces edukacyjny. Uczestniczyliśmy w Seminarium, odwiedziliśmy pracownie kół studenckich. Zobaczyliśmy jeden z pojazdów samochodowy dedykowany do zawodów Challenge EducEco skonstruowany i wykonany przez studentów, a także uczestniczyliśmy w badaniach robota który jest dziełem członków koła naukowego robotyki.
W czasie wolnym mieliśmy możliwość zwiedzenia okolic, popróbowania lokalnej kuchni, a także bliższego poznania kultury portugalskiej.
Podsumowując, wyjazd okazał się niezwykle interesujący i rozwojowy. Dzięki niemu poznaliśmy pracę na zagranicznej Uczelni, nawiązaliśmy nowe i wartościowe znajomości zawodowe, wymieniliśmy się doświadczeniem i spostrzeżeniami nie tylko miedzy sobą, ale i miedzy osobami z Uczelni partnerskiej.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w programie Erasmus+. Jednym słowem – warto.