W dniach 02-07.07.2018r. przebywałem w ramach programu Erasmus+ w Szkole Inżynierii (School of Engineering) Uniwersytetu we Florencji (Università Degli Studi Firenze https://www.unifi.it). Celem wizyty było przedstawienie oferty edukacyjnej i badawczej Politechniki Rzeszowskiej oraz rozszerzenie wymiany pracowników i studentów pomiędzy Politechniką a Uniwersytetem.
Oferta edukacyjna Uniwersytetu we Florencji
Uniwersytet we Florencji jest jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych uczelni we Włoszech. Jego oferta edukacyjna jest bardzo szeroka. Oferuje między innymi studia z zakresu matematyki, architektury, zarządzania, medycyny, prawa, psychologii, nauk politycznych, przyrodniczych i inżynierii. Jest podzielony na 10 "szkół" - odpowiedników wydziałów w Politechnice Rzeszowskiej. Politechnika ma podpisaną umowę w ramach programu Erasmus+ ze Szkołą Inżynierii uniwersytetu. Oferta wymiany dotyczy studentów i pracowników z wydziałów Elektrotechniki i Informatyki, Zarządzania oraz Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.
Studia w Szkole Inżynierii
Szkoła Inżynierii Uniwersytetu we Florencji mieści się w budynku dawnego seminarium duchownego (Via di S. Marta, 3) [Fotografia 1: Siedziba Szkoły Inżynierii Uniwersytetu Florenckiego]. Na studiach pierwszego stopnia oferuje kierunki: Budownictwo i Inżynieria Środowiska, Elektronika i Telekomunikacja, Informatyka, Mechanika oraz Zarządzanie. Oferta studiów drugiego stopnia jest bardziej rozbudowana i obejmuje specjalności: Inżynieria Biomedyczna, Budownictwo, Elektrotechnika i Automatyka, Telekomunikacja, Elektronika, Energetyka, Informatyka, Mechanika, Inżynieria Środowiska. Wszystkie wymienione kierunki studiów są oferowane dla studentów z programu Erasmus+, jednak wymagają studiowania w języku włoskim. Jedynym kierunkiem studiów oferowanym w języku angielskim jest "Geoengineering" na studiach drugiego stopnia. Szersze informacje na temat oferty edukacyjnej Szkoły Inżynierii Uniwersytetu we Florencji można znaleźć w dokumencie https://www.ingegneria.unifi.it/upload/sub/mobilita-internazionale/GUIDA%20STUDENTE%202017-2018.pdf
W najbliższym czasie oferta Szkoły Inżynierii zostanie rozbudowana o nowe kursy w języku angielskim związane z mechaniką. Szkoła wyraziła zainteresowanie wymianą studentów i pracowników z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz, szczególnie zainteresowanych zagadnieniami związanymi z wytwarzaniem i eksploatacją turbin. W trakcie negocjacji jest rozszerzenie umowy Erasmus+ pomiędzy Politechniką a Uniwersytetem.
Florencja i studiowanie
Florencja jest jednym z najstarszych miast Włoszech [Fotografia 2: Panorama Florencji]. W czasie panowania rodu Medyceuszy stała się miejscem, gdzie narodził się styl renesansowy w sztuce. Swoje działa tworzyli tam Dante Alighieri, Leonardo da Vinci oraz Michał Anioł. Autentyczne obrazy i rzeźby zachowane z tamtego okresu zgromadzone są w licznych muzeach. Na florenckiej starówce można również zwiedzać renesansowe kościoły i pałace.
Z uwagi na słynne zabytki Florencja jest miastem licznie odwiedzanym przez turystów. Częstym widokiem są długie kolejki osób chętnych do zwiedzenia najsłynniejszych muzeów: Galerii Ufizzi z oryginalnymi obrazami Leonarda Da Vinci i Michała Anioła czy Gallerii dell'Accademia posiadającej w swych zbiorach słynną rzeźbę "Dawid" Michała Anioła. Inne grupy turystów podążają śladami bohaterów powieści "Inferno" Dan'a Brown'a. Niestety konsekwencją popularności Florencji są wysokie ceny najmu nieruchomości. W przewodniku dla studentów Szkoły Inżynierii wskazanym we wcześniejszym akapicie znajdują się informacje na temat możliwości wynajmu mieszkania i przybliżonych kosztów pobytu. Szacuje się, że koszt wynajmu współdzielonego pokoju bez mediów to 250-350 EUR, wyżywienia to 150-200 EUR, a inne wydatki to 150-200 EUR.
Podsumowanie
Podsumowując, podjęcie studiów w Szkole Inżynierii Uniwersytetu we Florencji jest z pewnością wyzwaniem ale zarazem szansą sprawdzenia swoich możliwości w jednym z najlepszych ośrodków akademickich we Włoszech. Dział Współpracy Międzynarodowej Szkoły jest dobrze zorganizowany i gotowy na różnorodną pomoc w podjęciu studiów, a pracownicy administracji oraz koordynatorzy poszczególnych kierunków studiów świadomi problemów i nowych zadań, jakie stają przed przyjeżdżającymi studentami z zagranicy [Fotografia3: Sławomir Samolej oraz Laura Galli w dziale Współpracy Międzynarodowej Szkoły Inżynierii Uniwersytetu we Florencji]. Szkoła w najbliższym czasie powinna rozszerzyć anglojęzyczną ofertę edukacyjną, zwłaszcza tę związaną z przedmiotami mechanicznymi. W nadchodzących miesiącach podpisane zostanie rozszerzenie umowy w ramach programu Erasmus+ oferujące możliwość wyjazdów do Florencji dla pracowników i studentów z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.
Sławomir Samolej