Dzięki programowi Erasmus +, który daje możliwość pracownikom administracyjnym uczelni wyższych, doskonalenia umiejętności i kwalifikacji zawodowych, miałyśmy przyjemność wziąć udział w Staff training mobility na Uniwesrytecie Sapienza w Rzymie.
Szkolenie odbyłyśmy pod kierownictwem Filomeny Nenny w Biurze Erasmusa na Wydziale Ekonomicznym na Uniwersytecie Sapienza w dniach od 6-10 maja 2019 wraz z Panią Inge Bergers pracownikiem administracyjnym z Catholic University of Leuven i z udziałem studenta Wydziału Ekonomicznego, kierunku zarządzanie.
Podczas spotkania wymieniłyśmy spostrzeżenia dotyczące naszych uczelni m.in. struktur organizacyjnych, ilości studentów, historii. Poznałyśmy pracowników Uniwersytetu na Wydziale Ekonomicznym pełniących różne funkcje. Miałyśmy okazję porównać pracę naszą oraz naszych włoskich kolegów.
Uniwersytet Sapienza zrobił na nas ogromne wrażenie, jest to największy w Europie i jeden z największych uniwersytetów na świecie pod względem liczby studentów tj. 147 000. Został utworzony 20 kwietnia 1303 r. przez papieża Bonifacego VIII. Uniwersytet wyróżnia się i kwalifikuje się jako wzorzec dla wielu dyscyplin. Obecnie Sapienza oferuje ponad 250 programów i ponad 200 mistrzowskich kursów zawodowych. Dzięki rozległej sieci współpracy z uniwersytetami na całym świecie, oferuje swoim studentom wiele międzynarodowych możliwości, w tym podwójne stopnie naukowe, stypendia za granicą, staże w różnych krajach europejskich i pozaeuropejskich, doktoraty międzynarodowe.
Główny budynek znajduje się w samym sercu Rzymu, zaledwie pięć minut spacerem od głównego dworca kolejowego "Termini". Wiele biur i sal wykładowych znajduje się na terenie kampusu głównego ale wiele wydziałów, budynków porozrzucane są po całym mieście. Na szczęście Rzym jest miastem bardzo dobrze skomunikowanym, bez większych problemów można dostać się do każdej części miasta, najwygodniej i najszybciej poruszać się metrem.
Gorąco polecamy wyjazd na Uniwersytet di Sapienza, ze względów również i na miasto, które na prawdę warto zobaczyć, poznać, dosłownie zasmakować i bez wątpienia potwierdzamy „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”.