Sprawozdanie z wizyty w Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias w Portugalii
W dniach od 14 do 18 maja 2018 r. mgr Katarzyna Cieśla z Katedry Podstaw Elektroniki oraz mgr Beata Szczęsna z Dziekanatu Wydziału Elektrotechniki i Informatyki (WEiI) Politechniki Rzeszowskiej uczestniczyły w szkoleniu Erasmus+, zorganizowanym przez Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias (Lusophone University of Humanities and Technologies) w Lizbonie (Portugalia). Wyjazd odbywał się w ramach programu Erasmus+ i obejmował mobilność pracowników administracyjnych (Staff Mobility for Training – STT).
W trakcie wizyty w uczelni partnerskiej w Lizbonie Katarzyna Cieśla i Beata Szczęsna odbyły rozmowy z pracownikami Biura ds. Współpracy Międzynarodowej, Kariery i Przedsiębiorczości (International, Career & Entrepreneurship Office), m.in. z dr Elisabete Lourenço – Zastępcą Dyrektora Biura, odpowiedzialną za współpracę międzynarodową, oraz z p. Carmen Pereira, która jest koordynatorem uczelnianym programu Erasmus+. Wszystkie rozmowy były świetną okazją do promowania naszej Uczelni.
Pracownicy WEiI gościli również na Wydziale Inżynierii (Faculdade de Engenharia). Spotkania te umożliwiły wzajemną wymianę informacji i doświadczeń. Podczas wizyty w uczelni partnerskiej zapoznano się z systemem kształcenia i zapleczem (m.in. bardzo dobrze wyposażone laboratoria, przede wszystkim weterynaryjne i chemiczne, oraz nowoczesne obiekty sportowe). Na terenie kampusu znajdują się również kawiarnie ze stołówkami oraz biblioteka.
Uniwersytet Humanistyczno-Technologiczny Lusofona jest największym prywatnym uniwersytetem w Portugalii i zarazem największą instytucją tzw. Grupy Lusofona, która zrzesza i zarządza uniwersytetami w Portugalii, Brazylii, Republice Zielonego Przylądka, Angoli, Mozambiku i Gwinei Bissau. Uczelnia, w której gościli pracownicy WEiI, zatrudnia obecnie około 1 tys. nauczycieli i kształci ponad 11 tys. studentów.
Udział w szkoleniu Erasmus+ to ogromna szansa osobistego rozwoju oraz poznania mnóstwa wspaniałych ludzi – prawie z każdego zakątka świata. Był to również świetny sposób na doskonalenie umiejętności językowych, interpersonalnych i akademickich. Stanowił znakomitą okazję do obserwacji, jak wygląda uniwersytecka codzienność w innym kraju Unii Europejskiej, a ciekawe rozwiązania stosowane przez pracowników uczelni partnerskiej z Portugalii można wykorzystać po powrocie we własnej pracy na WEiI PRz.