Relacja dr hab. inż. Bożeny Babiarz, prof. PRz., Porto, Portugalia
Relacja dr hab. inż. Bożeny Babiarz, Prof. PRz., Universidade Lusofona do Porto, Portugalia
W dniach 3-7 czerwca 2024 r. w ramach programu Erasmus+ miałam zaszczyt gościć w partnerskiej uczelni Universidade Lusófona do Porto - Centro Universitário Lisboa w Portugalii. Moim opiekunem w uczelni partnerskiej była Pani Profesor Candida Maria Manuel, która jest m.in. kierownikiem studiów pierwszego stopnia na kierunku inżynieria środowiska. Głównym celem wyjazdu były wykłady dla studentów I stopnia na kierunku inżynieria środowiska, których zakres tematyczny związany był z dążeniem do neutralności klimatycznej przy zachowaniu wymagań komfortu cieplnego i efektywności energetycznej. Zagadnienia omawiane w trakcie prezentacji, spotkały się z zainteresowaniem i były polem do dyskusji w mniejszym gronie na temat przyszłej współpracy w zakresie badań komfortu cieplnego pomieszczeń oraz wspólnych publikacji. Pani Profesor Candidzie Maria Manuel przekazałam swoje materiały pomocnicze do projektowania instalacji grzewczych pt. „Heating system designing” a ona podzieliła się swoją publikacją w czasopiśmie Sustainability.
W ramach wyjazdu przedstawiłam również naszą Uczelnię, a w szczególności Wydział Budownictwa Inżynierii Środowiska i Architektury oraz Zakład Ciepłownictwa i Klimatyzacji w aspekcie działalności badawczo-dydaktycznej jak również bazy laboratoryjnej. Na podstawie rozmów i dyskusji podczas spotkań stwierdzam, iż pracownicy i studenci Universidade Lusofona do Porto dobrze znają Politechnikę Rzeszowską, a nawet prowadzą współpracę naukową. Dzięki temu, że w tym samym czasie w Porto gościli również: dr inż. Joanna Krasoń i dr inż. Jakub Żywiec z PRz mieliśmy okazję porozmawiać o metodach nauczania i pracy na różnych kierunkach: inżynieria środowiska i budownictwo, omawiając możliwości realizacji interdyscyplinarnych projektów i publikacji naukowych.
Podczas pobytu w Porto miałam okazję również odnowić kontakt z President of NeuroLandscape NGO, dr inż. Agnieszką Olszewską-Guizzo, mieszkanką Porto, którą poznałam w roku 2018, podczas konferencji w Xiamen, w Chinach. Spotkanie dotyczyło możliwości przyszłej współpracy naukowej, a piękna pogoda zachęciła i pozwoliła również na wspólne odkrywanie uroków miasta Porto. Zwieńczeniem spotkania było przekazanie mojej monografii z dedykacją.
Wszystkim, którzy do tej pory jeszcze nie starali się o wyjazd zagraniczny w ramach programu Erasmus+ polecam to zrobić w ramach indywidualnego rozwoju oraz jako potwierdzenie własnych umiejętności. Rekomenduję wybrać Portugalię i uczelnię partnerską Universidade Lusofona do Porto.