Relacja Katarzyny Ciszewskiej, Marty Jagiełowicz, Magdaleny Kamler, Alicji Miłek, Karoliny Trytek i Anny Worosz – Włochy, Chieti – Pescara.
W dniach 5-9 czerwca 2023 r. odbyłyśmy wizytę w ramach programu Erasmus+ na Università degli Studi "G. d'Annunzio" Chieti – Pescara.
Pescara jest największym miastem regionu Abruzja położonym ok. 150 km na wschód od Rzymu. Ciekawą cechą miasta jest to, że leży nad ujściem do Morza Adriatyckiego rzeki o tej samej nazwie – Pescara, która dzieli metropolię na dwie części. Pescarę zamieszkuje ok. 120 tys. mieszkańców. Miasto Chieti, gdzie znajduje się rektorat uczelni, liczy ok. 48 tys. mieszkańców. Chieti charakteryzuje korzystne położeniem geograficzne, ze względu na bliskość wybrzeża Adriatyku, oraz mas górskich Maiella i Gran Sasso. Miasto bywa nazywane „tarasem Abruzji”.
Pierwszym przystankiem podczas naszego wyjazdu był rektorat położony w mieście Chieti, gdzie przywitała nas Pani Rosella Borrone, która jest pracownikiem Działu Internacjonalizacji i Erasmusa.
W interesujący sposób opowiedziała nam, w jaki sposób działa jednostka, w której pracuje, oraz o nowych kierunkach współpracy międzynarodowej i związanych z tym wyzwaniach.
W kolejnym dniu zostałyśmy oprowadzone po pięknym, zielonym kampusie i poznałyśmy historię oraz strukturę organizacyjną uczelni. Był to czas, kiedy mogłyśmy obejrzeć infrastrukturę wydziałów i jednostek oraz wymienić doświadczenia związane z funkcjonowaniem naszych uczelni. Naszą uwagę przykuły doskonale widoczne oznakowania budynków, w tym także w języku angielskim, przygotowane z myślą o studentach i pracownikach z zagranicy.
Trzeciego dnia naszej wizyty odbyła się uroczystość objęcia władzy przez nowo wybranego rektora, który tego dnia oficjalnie rozpoczął swoją 6-letnią kadencję. Miałyśmy okazję być świadkiem wydarzenia, które zapisało się na kartach historii uczelni, a sam udział w gali był cennym doświadczeniem.
W trakcie pobytu miałyśmy również szansę na rozmowy z osobami, które na uczelni pracują na podobnych stanowiskach do naszych, i poznania, z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień.
Udział w wyjeździe szkoleniowym w ramach programu Erasmus+ był doskonałą okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów. Była to też możliwość poznania kultury, zabytków i zwyczajów tej części Włoch. Polecamy wyjazd wszystkim, którzy chcą rozwijać swoje doświadczenie zawodowe oraz doskonalić kompetencje językowe.