Rzeszów, 30.05.2018
mgr inż. Wanda Kokoszka
Katedra Geodezji i Geotechniki im. Kaspra Weigla
Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury
Politechnika Rzeszowska
Sprawozdanie z wyjazdu do Portugalii na Uniwersytet w Aveiro (UA)
W dniach 21.05-25.05.2018 r. odbyłam w ramach programu Erasmus+ wizytę szkoleniową na Uniwersytecie w Aveiro. W trakcie pobytu spotkałam się z kierownikiem biura ds. współpracy międzynarodowej Niallem Stevenem Power, prorektorem i innymi pracownikami biura. Wymieniliśmy doświadczenia i uwagi nt. dobrych praktyk głównie w zakresie parametrów umiędzynarodowienia uczelni portugalskich i polskich, współpracy z przemysłem, struktury organizacyjnej i systemu obsługi spraw studenckich. Studenci zagraniczni stanowią 13% ogółu studentów tej uczelni. Uniwersytet w Aveiro, mimo dość krótkiej historii (powstał w 1973 r.) jest obecnie jedną z 600 najlepszych instytucji szkolnictwa wyższego na świecie; zgodnie z oceną za 2017 rok opublikowaną przez Center for World University Rankings (CWUR) zajmuje 581 pozycję. Dla porównania, Politechnika Warszawska zajmuje w tym rankingu 666 miejsce, a AGH jest na pozycji 857. Latem Uniwersytet prowadzi zajęcia dla dzieci w formie „dziecięcego uniwersytetu wakacyjnego”.
Większą część mojego pobytu spędziłam w laboratoriach tamtejszego Wydziału Budownictwa w formie „job shadowing” w obecności Celme Tavares i Marii Carlos. Miałam okazję poznać sprzęt i aparaturę do badań materiałów budowlanych i elementów konstrukcyjnych oraz stanowiska badawcze w laboratorium geotechnicznym. Spotkałam się z tam z prof. Fernandą Rodrigez i jej współpracownikami oraz studentami. Przedstawiłam prezentację promującą nasz region, Rzeszów, Politechnikę Rzeszowską oraz prezentację o Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury oraz pracach naukowo-badawczych prowadzonych w mojej jednostce. Dyskutowaliśmy na temat procedur badawczych i problemów sprzętowych (w szczególności dotyczących badań trójosiowych gruntów) oraz prowadzonych zajęć, sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych itp. Co ciekawe, studia na kierunku budownictwo prowadzone są zarówno w trybie jednolitych 5-letnich studiów magisterskich jak i formie studiów dwustopniowych, natomiast studia doktoranckie na kierunku budownictwo trwają 3 lata.
Uczestnictwo w programie pozwoliło mi poznać funkcjonowanie innej europejskiej uczelni, nawiązać bardzo przyjazne kontakty zawodowe i konwersować w języku angielskim. Ponadto miałam okazję zwiedzić malownicze Aveiro, porozcinane siecią kanałów, którym zawdzięcza przydomek „portugalskiej Wenecji”.