W dniach 8.06. do 12.06.2026 r. miałam okazję odwiedzić Newton University w Pradze podczas mojego szkolenia w ramach Staff- Week Trainig Mobility Erasmus+ w Pradze. Newton University kształci studentów w ramach kierunków ekonomia, marketing, zarządzanie i kierunkach o tematyce biznesowej. Staff Week obejmował około 30 osób z takich krajów jak Polska, Słowenia, Portugalia, Czarnogóra, Grecja, Hiszpania, Litwa. Z Polski, ja reprezentowałam Politechnikę Rzeszowską oraz dwie koleżanki z Politechnikę Wrocławskiej. Pierwszy dzień był dniem w którym zostaliśmy sobie wszyscy przedstawienie oraz poznać również bliżej Newton University oraz samą koordynatorkę z Czech – p. Monikę Kasovę. Koordynatorka przedstawiła nam plan na kolejne dni i cele szkolenia. W kolejnym dniu odbyło się szkolenie o tematyce związanej z synergią pomiędzy Erasmusem a budowaniem swojej przyszłej kariery. Kilku pracowników pochodzących z Hiszpani, Francji i Łotwy opowiedziało nam swoje własne doświadczenia w ramach wymiany Erasmus, które wpłynęły na ich decyzję o pozostaniu w Pradze i zatrudnieniu w Newton University. To właśnie dzięki możliwości wymiany i studiowaniu – mogli później pozostać na Uniwersytecie. Została nam zaprezentowana EURES platforma, która służy właśnie do odnalezienie studentów przez pracodawców w całej UE. W kolejnym dniu odbyła się wycieczka po starym mieści w Pradzę – pani przewodnik oprowadziła nas i opowiedziała o najważniejszych i najciekawszych miejscach w Pradze, o kulturze, o Kościołach, zabytkach i historii. Czwartego dnia każdy z uczestników prezentował krótko Uczelnię, którą reprezentował. Po każdej prezentacji były pytanie do osoby prezentującej. Dzień został zamknięty panelem dyskusyjnym i wymianą swoich uwag i doświadczeń oraz wiedzy. Ostatniego dnia uczestnicy mieli okazję po raz ostatni porozmawiać oraz wymieć się swoimi spostrzeżeniami. Wyjazd uważam za bardzo udany, mogłam wymienić się doświadczeniami i wiedzą z kolegami i koleżankami z innych krajów co jest dla mnie ogromnie ważne.


